Kot so zapisali v članku, ki ga je objavila kitajska znanstvena publikacija Nature, so znanstveniki do zdaj predvidevali, da tovrstne zvezdne črne luknje ne morejo presegati 20-kratne mase Sonca. Namreč ko zvezde umirajo, ob eksplozijah izgubijo večino svoje mase, saj snovi in plin raznesejo zvezdni vetrovi.
"Glede na naše znanje o evoluciji zvezd črne luknje tega tipa s takšno maso sploh ne bi smele obstajati v naši galaksiji," je povedal Liu Jofeng, vodja skupine, ki je odkrila LB-1. "Njena masa je dvakrat večja od naših teoretičnih predvidevanj," je še dodal.
Znanstveniki si zdaj belijo glavo z velikostjo črne luknje, ki je nastala ob imploziji zvezde, podobne našemu soncu in ne rdeče ali modre velikanke. Kitajska ekipa je sicer prišla na dan z več teorijami. Ena od teh pravi, da bi črna luknja lahko nastala iz "sesutja" več zvezd hkrati. Tako bi lahko šlo za dve črni luknji, ki krožita ena okrog druge. Publikacija omenja tudi drugo možnost, in sicer da je črna luknja s takšno maso posledica "povrnjenega materiala", ki se je po eksploziji supernove vrnil nazaj k zvezdi in ustvaril črno luknjo. Kot so zapisali, gre za teorijo, ki je še niso mogli potrditi, bi pa lahko LB-1 služila kot prvi dokaz.
LB-1 sicer ni največja črna luknja, ki so jo do zdaj odkrili. Kot navajajo pri Nasi, obstajajo tudi supermasivne črne luknje, katerih masa je lahko tudi do milijardokrat večja od mase našega Sonca.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.