Proizvodnja računalniških čipov se je v zadnjih mesecih sicer normalizirala, vendar pa sedaj nove težave povzroča velik porast povpraševanja. Guardian poroča, da je večje zanimanje za elektronske naprave posledica spreminjajočih se navad v času pandemije. Povpraševanje se je tako predvsem povečalo na trgih avtomobilov, televizorjev, računalnikov, igralnih konzol in mobilnih telefonov s 5G-tehnologijo.
Tudi mogočni Apple, družba, vredna skoraj dva bilijona evrov, in največji kupec polprevodnikov na svetu, ki letno zanje porabi 50 milijard evrov, je bil lansko leto prisiljen za dva meseca odložiti lansiranje težko pričakovanega iPhone 12.
"Čipi so vse," pravi Neil Campling, medijski in tehnološki analitik pri bančni skupini Mirabaudu. "Tu se dogaja popolna nevihta dejavnikov ponudbe in povpraševanja. Dejansko pa obstaja nova količina povpraševanja, ki ji ni mogoče slediti. Vsi smo v krizi in ta se poslabšuje."
Avtomobilsko podjetje Ford je pred kratkim ukinilo izmene v dveh avtomobilskih tovarnah in sporočilo, da bi letos zaradi pomanjkanja čipov lahko utrpelo več kot dve milijardi evrov manjši dobiček. Podobno so sporočili iz podjetja General Motors, medtem ko Nissan zmanjšuje obseg proizvodnje v tovarnah v Mehiki in ZDA.
Prejšnji mesec je Sony, ki se je skupaj z drugimi proizvajalci konzol v zadnjem letu spopadal s pomanjkanjem zalog, sporočil, da letos zaradi težav z dobavo polprevodnikov morda ne bo dosegel prodajnih ciljev za novi PS5. Microsoftov Xbox pa napoveduje, da se bodo težave z oskrbo nadaljevale vsaj do druge polovice leta.
Toda kriza pomanjkanja računalniških čipov je zagotovo najbolj prizadela podjetje Samsung, ki velja za drugega največjega porabnika polprevodnikov, takoj za Applom. V začetku leta so sporočili, da bodo morali prestaviti lansiranje težko pričakovanega pametnega telefona. Ob tem je zgovorno dejstvo, da je Samsung tudi drugi največji proizvajalec čipov na svetu, saj letno ostalim podjetjem proda za približno 50 milijard evrov računalniških čipov, sam pa jih porabi za približno 30 milijard evrov.
Izvršni direktor Samsunga Koh Dong-jin, ki je tudi vodja njegove mobilne poslovne enote, je izpostavil to ključno težavo in dejal, da obstaja "resno neravnovesje" v vrstnem redu, kdo dobi omejene zaloge čipov.
Proizvajalci avtomobilov, ki so lani zmanjšali naročila čipov, saj je prodaja vozil upadla, so se nato znašli na koncu čakalne vrste, ko so ob okrepitvi trga poskušali podati nova naročila. Celotna avtomobilska industrija letno za nakupe čipov porabi približno 31 milijard evrov.
Zdi se, da bodo razmere zaradi pomanjkanja čipov trajale še nekaj časa, za Guardian ocenjujejo strokovnjaki. Industrija bi tako potrebovala tudi do dve leti, saj bo treba zagnati nove tovarne za proizvodnjo polprevodnikov, medtem pa proizvajalci tehnološke opreme že drugič v enem letu zvišujejo cene izdelkov.
"Ni znakov, da bi ponudba dohitevala povpraševanje ali pa da bi povpraševanje upadalo, medtem ko cene še naprej rastejo," pravi Campling. "To bodo občutili tudi ljudje. Pričakujte, da bodo avtomobili stali več in da bodo telefoni dražji. Letošnji iPhone ne bo cenejši od lanskega."
Posledice čuti tudi slovenska industrija. Kot smo poročali, so v novomeškem Revozu zaradi pomanjkanja elektronskih delov oz. čipov, ki jih vgrajujejo v avtomobilske modele, v četrtek zaustavili proizvodnjo. Nadaljevali naj bi jo v ponedeljek.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.