Vozniki taksijev in reševalnih vozil imajo nižjo stopnjo umrljivosti zaradi Alzheimerjeve bolezni od ostalih poklicev, je pokazala nova študija, poroča Euronews. To pomeni, da obstaja potencialna povezava med delovnimi mesti, pri katerih aktiviramo naš spomin, in tveganjem za demenco. Vozniki si morajo namreč zapomniti in si v spomin hitro priklicati zemljevid ulic. Še ena raziskava, ki so jo opravili v Veliki Britaniji, je razkrila, da so se pri voznikih taksijev v Londonu tekom let pojavile funkcionalne spremembe v hipokampusu, to je delu možganov, ki je odgovoren za kratkoročni in dolgoročni spomin ter je tesno vpleten v prostorsko navigacijo. Hipokampus je tudi prvi predel možganov, ki ga prizadene Alzheimerjeva bolezen, najbolj pogosta oblika demence.
V novi študiji, ki jo je objavil britanski BMJ, so raziskovalci s harvardske medicinske šole analizirali stopnjo umrljivosti zaradi Alzheimerjeve bolezni v ZDA med letoma 2020 in 2022.
V splošni populaciji je bilo 1,69 odstotka vseh smrti povezanih z Alzheimerjevo boleznijo, pri taksistih in šoferjih je bil ta odstotek 1,03, pri voznikih reševalnih vozil pa 0,91.
Avtorji študije so povedali, da rezultati nakazujejo povezavo med navigacijsko in prostorsko obdelavo podatkov, ki je pri taksistih in voznikih reševalnih vozil zelo pogosta, ter verjetnostjo za Alzheimerjevo bolezen.
To sicer ne pomeni, da bi morali prenehati uporabljati GPS med vožnjo, poudarja soavtor študije. Opozarja, da taksisti in vozniki avtobusov ta del možganov intenzivno uporabljajo skozi desetletja.
Raziskovalci so tudi opozorili, da študija ne dokazuje vzročnosti. Možno je tudi, da je večja verjetnost, da bodo ljudje, ki so boljši pri navigaciji in obdelavi geografskih informacij, postali vozniki taksijev in reševalnih vozil. Kar pomeni, da imajo manjše tveganje za razvoj bolezni, ne glede na poklic, ki ga opravljajo.
Angela Bradshaw, direktorica za raziskave pri Alzheimer Europe, se strinja, da je treba biti previden pri interpretaciji rezultatov študije. Ob tem pa poudarja, da je kognitivni trening, ki vključuje pogosto navigacijsko in prostorsko obdelavo podatkov, pomemben za zmanjšanje tveganja za demenco. Avstralska študija iz leta 2023 je pokazala, da dejavnosti, ki spodbujajo možgane, kot so obiskovanje predavanj, pisanje pisem in reševanje križank, zmanjšujejo tveganje za demenco. Tudi avtorji študije opozarjajo, da so potrebne dodatne analize, ki bi z večjo gotovostjo utrdile povezavo med taksisti in vozniki reševalnih vozil ter tveganjem za demenco.
V Evropi kar osem milijonov ljudi trpi za demenco, več kot polovica primerov je obolelih za Alzheimerjevo boleznijo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.