Da bi ugotovili, ali imajo tudi glodavci – tako kot ljudje – prirojeno sposobnost sinhronizacije z ritmom glasbe, so znanstveniki z Univerze v Tokiu podgane opremili z brezžičnimi miniaturnimi merilniki, ki so lahko merili najmanjše premike glave. Nato so jim predvajali enominutne izseke iz Mozartove Sonate s štirimi različnimi hitrostmi.
Sprva so znanstveniki menili, da je ritem morda povezan z njihovim srčnim utripom in so predvidevali, da bodo podgane raje poslušale glasbo, ki se je predvajala v tempu 300 udarcev na minuto. A kot so odkrili, so podgane uspešneje sinhronizirale gibe ob glasbi z okoli 120–140 udarci na minuto, kar je verjetno povezano s prirojenim tempom v možganih, ki je podoben pri različnih vrstah.
Podgane so prav tako uspele ujeti ritem s pesmijo skupine Queen Another One Bites The Dust in Born This Way izvajalke Lady Gaga.
"Kolikor nam je znano, je to prvo poročilo o prirojeni sinhronizaciji gibov pri živalih, ki niso bili doseženi s treningi ali izpostavljenostjo glasbi. Nekateri verjamemo, da je glasba nekaj posebnega za človeško kulturo, vendar je njen izvor nekako podedovan od naših prednikov. Našli smo ga v smislu dinamike možganov. Glasba močno pritegne možgane in vpliva na naša čustva in spoznanja. Razkriti moramo nevronski mehanizem, na katerem to empirično dejstvo temelji," je dejal Hirokazu Takahashi, izredni profesor na šoli za informacijske znanosti in tehnologijo na tokijski univerzi.
Znanstveniki so sicer odkrili tudi, da so podgane sunkovito premikale glavo v ritmu na podoben način kot ljudje, pri čemer se je njihovo kimanje zmanjšalo, ko je bila glasba hitrejša, kot da bi temu težko sledile.
Razumevanje, kako glasba stimulira možgane, lahko strokovnjakom pomaga ugotoviti, kako jo uporabiti za sprožitev čustvenega ali terapevtskega odziva. Znanstveniki zdaj upajo, da bodo lahko nadaljevali s preučevanjem in verjamejo, da bi lahko njihovi rezultati sčasoma pripeljali do ustvarjanja glasbe z umetno inteligenco, ki se lahko lažje sinhronizira z možgani.
Nedavna raziskava je bila sicer objavljena v reviji Science Advances.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.