Veliki podzemni bazeni slane vode bi se lahko skrivali na Jupitrovi luni Evropi, menijo raziskovalci s prestižne univerze Stanford v Kaliforniji. Verjamejo, da so tam "obetavna mesta za iskanje znakov življenja onkraj Zemlje", poroča Guardian.
Dokazi za plitve tolmune nedaleč pod zamrznjeno površino lune so se pojavili, ko so znanstveniki opazili, da so velikanski vzporedni grebeni na Evropi, ki se raztezajo več sto kilometrov v dolžino in več sto metrov v višino, osupljivo podobni površinskim značilnostim ledene plošče Grenlandije.
Znanstveniki so v svoji študiji nakazali možnost, da bi lahko podobnost med ledenimi grebeni na luni Evropa in na Grenlandiji pomenila obstoj tekoče vode na Jupitrovi luni. Tekoča voda v vesolju pa je eden glavnih pogojev za razvoj življenja.
Evropa je s premerom 3200 kilometrov nekoliko manjša od Zemljine lune. Postala je vodilna kandidatka pri iskanju življenja drugje, ko so opazovanja s zemeljskimi teleskopi in mimoidočimi vesoljskimi sondami odkrila dokaze o oceanu pod njeno 15 do 25 kilometrov debelo ledeno površino. Njen ocean naj bi bil globok 60 do 160 kilometrov. Čeprav njen premer znaša le četrtino Zemljinega, bi lahko premogla dvakrat več vode kot vsi zemeljski oceani skupaj, še piše Guardian.
Glede na vse, kar je znano o Evropi, so slike hladnega telesa odkrile dolgoletne skrivnosti. Ena od njih je prisotnost obsežnih dvojnih grebenov, ki pokrivajo površino kot brazgotine. Grebeni lahko sežejo do 300 metrov visoko in so ločeni z dolinami, širokimi okoli en kilometer.
Nasina misija Europa Clipper, ki naj bi bila izstreljena leta 2024, pa naj bi med drugim osvetlila, kako so nastali dvojni grebeni. Njena naloga bo, da podrobno razišče površje Jupitrove lune in ugotovi, ali so tam primerne razmere za življenje.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.