Sojuz, ki je iz vesolja na domačo Zemljo pripeljal rusko-ameriško trojico, je, kot je v navadi, pristal sredi kazahstanske stepe. Anatolij Ivanišin, Ivan Vagner in Chris Cassidy so tako po dobrega pol leta oziroma po natančno 196 dneh zaključili svojo misijo na Mednarodni vesoljski postaji (ISS).
Vse tri so najprej pregledali v bolniških šotorih, preden so se odpravili na dolgo pot domov v Moskvo oziroma Houston.
Njihova misija se je začela aprila, ko so po svetu veljali strogi ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Ti so jih oropali za nekaj blišča ob odhodu. Tako je odpadlo tradicionalno srečanje z mediji pred izstrelitvijo iz ruskega vesoljskega središča Bajkonur, družine jih niso pospremile na pot, zaradi karantene pa so se morali med pripravami v okolici ruske prestolnice odpovedati tudi ogledom Moskve.
In še ena zanimivost: le mesec in pol za njimi sta proti Mednarodni vesoljski postaji poletela Robert Behnken in Doug Hurley. To je bila prva izstrelitev z ameriških tal po skoraj desetletju in številni so že začeli ugibati o znova zaostreni vesoljski tekmi. A resnici na ljubo, je ruski Roscosmos pri vesoljskem transportu še vedno v veliki prednosti pred Naso. Dvojica na ameriškem Crew Dragonu je do ISS potrebovala skoraj dva dni, s Sojuzom pa se potuje vsega nekaj ur, poroča AFP.
Ivanišin, Vagner in Cassidy so bili na Zemlji le tri ure in pol po tem, ko so se odlepili od vesoljske postaje, trojica, ki jih je zamenjala, pa je na poti na ISS prejšnji teden celo postavila nov rekord: na cilju so bili vsega tri ure in tri minute po izstrelitvi.
Naslednji mesec bomo sicer obeležili že 20 let, odkar je ISS, ki se ji počasi izteka življenjska doba, stalno naseljena. V zadnjih letih smo se navadili, da nas njeni začasni prebivalci prek družbenih omrežij redno obveščajo o dogajanju na vesoljski postaji in z nami delijo podobe našega planeta, ki jih večina med nami v živo ne bo nikoli videla.
Med rednimi "tviteraši" je bil tudi 50-letni poveljnik 63. ekspedicije Chris Cassidy. Tako smo lahko spoznali njegovo delo in izvedeli, da je prav vsak dan na ISS rešil en sudoku. Zadnjega je včeraj.
Sicer pa imajo astronavti na vesoljski postaji pomembno delo. Opravljajo namreč številne znanstvene raziskave, namenjene izboljšanju življenja ljudi. Ob tem pa uživajo ob takšnem pogledu na Zemljo v daljavi:

KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.