Davi so po 197 dneh na zemeljskih tleh srečno pristali trije astronavti, Nemec Alexander Gerst, Američanka Serena Aunon-Chancellor in Rus Sergej Prokopjev.
Medtem ko so bili na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), v tem času pa Zemljo obkrožili kar 3.152-krat, so na plovilu Sojuz, priključenem na ISS, odkrili luknjo, oktobra pa se je moral Sojuz z dvema astronavtoma po izstrelitvi proti vesoljski postaji zaradi okvare vrniti na Zemljo.
"Pristali so (...) Posadka Sojuza MS-09 se je po 197 dneh varno vrnila na Zemljo," je tvitnila agencija Roskozmos. Dodali so, da se posadka po vrnitvi na Zemljo dobro počuti. V okviru 'ekspedicije 57' je bilo narejenih več sto eksperimentov s področja biologije, biotehnologije, fizikalne znanosti in znanosti o Zemlji. Med njimi so bile opravljene tudi raziskave o novih metodah zdravljanja raka in rasti alg v vesolju.
To je bil prvi let za astronavtko Sereno Auñón-Chancellor in Prokopjeva, za Gersta pa drugi. Ta skupaj s 362 dnevi drži rekord najdaljšega časa, preživetega v vesolju, med astronavti Evropske vesoljske agencije. Prokopjev je v času ekspedicije opravil tudi dva vesoljska sprehoda, ki sta trajala 15 ur in 31 minut.
Ruska vesoljska agencija Roskozmos je danes objavila tudi posnetek pristanka.
Astronavti bi se morali po prvotnih načrtih na Zemljo vrniti 13. decembra, a se je zaradi oktobrske okvare plovila Sojuz zavleklo za teden dni. 3. decembra so na ISS z vesoljskim plovilom Sojuz prispeli Američanka Anne McClain, Kanadčan David Saint-Jacques in Rus Oleg Kononenko, ki bodo na vesoljski postaji ostali pol leta.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.