"Kot odgovor na zakonske spremembe na tvojem območju se zdaj lahko odločiš, da želiš izdelke družbe Meta še naprej uporabljati brezplačno tako, da nam dovoliš uporabo tvojih podatkov za oglase ali pa skleneš naročnino in jih uporabljaš brez oglasov." Tako se glasi sporočilo, ki ga je v zadnjih dneh prejel marsikdo v Sloveniji. Družbeni omrežji Facebook in Instagram, obe pod krovnim podjetjem Meta, sta namreč uporabnikom podali izbiro: ali plačaš 12,99 evra mesečno, na omrežjih pa se s tem ne prikazujejo več oglasi, ali pa omrežji ohraniš brezplačni, s tem pa se ne spremeni nič.
Če torej oseba naročnine ne želi plačati, ji ni treba, bosta pa platformi tako še naprej prikazovali sponzorirane vsebine oz. oglase, uporabnik pa se s tem strinja tudi, da lahko podjetje njegove osebne podatke obdeluje za namene oglaševanja. Uporabnik se je sicer s tem strinjal že ob odprtju profila na družbenem omrežju, vendar pa Meta osebe zdaj še dodatno poziva k njihovemu soglasju za obdelavo osebnih podatkov za namene oglaševanja.
Obvestilo družbe Meta je na uporabo podatkov tudi izrecno opozorilo: podatkov tistih, ki sklenejo naročnino, ne bodo uporabljali za oglase, tistih, ki se odločijo za brezplačno uporabo platform, pa. In kaj se zgodi, če izbereš posamezno možnost?
Ob izbiri brezplačne uporabe družbenih omrežij: "Če želiš naše izdelke uporabljati brezplačno z oglasi, se moraš strinjati, da lahko družba Meta uporablja tvoje podatke za naslednje: za oglase še naprej uporabljaj podatke iz svojih računov v tem Središču za račune; za prilagajanje svojih oglasov in merjenje njihove uspešnosti še naprej uporabljaj piškotke za naše izdelke."
Meta uporabnike ob tem obvesti še, da se njihova izkušnja s tem ne bo spremenila, da lahko kadarkoli spremenijo svojo odločitev ali pa prilagodijo svoje nastavitve, prav tako lahko še naprej dodajajo ali odstranjujejo dodatne račune. Poudarijo še, da so zavezani k zasebnosti in varovanju podatkov posameznika.
Z naročnino ter dvema profiloma od 1. marca ob 21 evrov mesečno
Kaj pa možnost naročnine? Uporabniki, ki se odločijo za mesečno naročnino lahko pričakujejo, da jim bodo naročnino začeli zaračunavati do 1. marca dalje. Dodajo še, da oglasi z izbiro naročnine ne bodo več vidni, prav tako se uporabnikovi podatki ne bodo uporabljali za oglase. Še vedno pa bo oseba videla objave in sporočila od podjetij in ustvarjalcev. Naročnino lahko ob tem uporabniki v nastavitvah prekličejo do 24 ur pred datumom naslednjega plačila.
A slabih 13 evrov bi posamezniki za vse svoje račune na dveh platformah odšteli torej le do marca prihodnje leto. Nato pa prihajajo nove spremembe in podražitev. "Od 1. marca naprej bo cena 12,99 evra na mesec za en račun plus 8 evrov na mesec za vsak dodatni račun Facebook ali Instagram v tem Središču za račune," še piše.
Za vsak dodaten račun na družbenem omrežju bi moral torej posameznik odšteti še dodatnih osem evrov mesečno. V primeru profilov na Facebooku in na Instagramu, ki bi ju oseba uporabljala tudi na mobilnem telefonu ali drugih pametnih napravah (iOS in Andorid), bo moral tako naročnik plačati slabih 21 evrov na mesec oz. 252 evrov na leto.
A če bi platformi uporabljali zgolj na računalniku oz. na internetu, bi bila naročnina nekoliko nižja. Za spletno uporabo omrežij bi namreč mesečno odšteli 9,99 evra, za vsak dodaten račun pa po 1. marcu še dodatnih šest evrov. Razlog za višjo naročnino na pametnih napravah je provizija, ki jo razvijalcem v svojih trgovinah z aplikacijami zaračunavata Google in Apple, so pojasnili pri Meti.
Spremembe zaradi zakonodaje EU
V podjetju so medtem sporočili, da podpirajo "z oglasi podprt internet", ki da ljudem omogoča dostop do prilagojenih izdelkov in storitev ne glede na njihov ekonomski status. Prav tako pravijo, da s tem omogočajo, da potencialne stranke dosežejo tudi manjša podjetja. "Tako kot druga podjetja bomo še naprej zagovarjali internet, podprt z oglasi, tudi z našo novo naročniško ponudbo v EU, EGP in Švici. Vendar pa spoštujemo tudi duh in namen teh razvijajočih se evropskih predpisov in smo zavezani k njihovemu upoštevanju," so sporočili.
Mesečna naročnina za uporabniško izkušnjo brez oglasov je tako na voljo uporabnikom na območju EU, Evropskega gospodarskega območja (EEA) in Švice, z njo pa želijo pri Meti nasloviti razvijajočo se evropsko zakonodajo na področju varstva podatkov.
Možnost, da uporabniki kupijo naročnino za izkušnjo brez oglasov, po prepričanju tehnološkega velikana uravnoteži zahteve evropskih regulatorjev, hkrati pa uporabnikom daje možnost izbire. "Sodišče EU je v svoji sodbi izrecno priznalo, da je naročniški model, kot je ta, ki ga predstavljamo, veljavna oblika soglasja za storitev, financirana z oglasi," so poudarili.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.