Pipistrel je javnost predstavil novo linijo električnih brezpilotnih letalnikov. Vodilni model pa je tovorno letalo Nuuva V300. Gre za avtonomno, bezpilotno zračno dostavno plovilo, ki vzleta in pristaja navpično. Podobno kot helikopter, a je 10-krat bolj ekonomičen od sodobnih helikopterjev. Ima velik doseg in velike zmogljivosti za logistiko in zračno dostavo tovora in ne zahteva vzletno-pristajalnih stez. Zaradi uporabe certificiranega električnega motorja pa zagotavlja večjo varnost in zanesljivost. Letalo je zelo prilagodljivo in lahko prevaža do 460 kilogramov tovora. Za končno dostavo pa je Pipistrel izdelal tudi manjšo različico letala, model Nuuva V20. "To edinstveno letalo uresničuje našo vizijo spremeniti zračni prevoz tovora s komercializacijo uporabe električnih letal z navpičnim vzletom in pristankom – eVTOL," so zapisali v ajdovskem podjetju. Komercialna uporaba modela Nuuva V300 je predvidena za drugo polovico 2023, manjši model Nuuva V20 pa že za prihodnje leto.
V Pipistrelu so nam potrdili, da so že prejeli konkretno naročilo iz Azije, vendar bodo več o tem skupaj z naročnikom povedali v bližnji prihodnosti.
"Cena je zelo odvisna od količine. Lahko povemo to da bo spadal letalnik Nuuva med najdražje slovenske serijsko izdelane produkte," pravijo v podjetju. Proizvodnja bo potekala v pipistrelovih tovarnah v Ajdovščini in Vipavi. "Kasneje v primeru velikega povpraševanja pa tudi na nekaterih drugih lokacijah v Sloveniji. V samo proizvodnjo bo vključenih veliko slovenskih podjetij, ki bodo proizvajala komponente za letalo," so nam še pojasnili v podjetju. Načrtujejo, da bodo lahko proizvedli nekaj sto letal na leto.
Na številnih lokacijah po svetu se trenutno dragoceni tovor dostavlja s helikopterji. Ti so sicer odlična izbira za lebdenje na mestu, vendar pa so veliko manj učinkoviti v ravnem letu. Za zagotavljanje potrebnega vzgona se namreč zanašajo samo na svoje rotorje, so poudarili v podjetju. Poleg tega zapletena mehanika letenja helikopterjev zahteva tudi veliko število gibljivih delov, ki zahtevajo pogosto vzdrževanje in preglede. To pa poveča stroške obratovanja in vzdrževanja.
V Pipistrelu pa so združili tako načela iz letalskega kot tudi helikopterskega načina zračnega prevoza tovora. "Zmogljivost letenja eVTOL brez posadke mu omogoča, da doseže lokacije, ki jih nobeno letalo ne more, hkrati pa mu hibridna konfiguracija omogoča, da obratuje za majhen del stroškov letenja helikopterja na enakovredni misiji," so poudarili v Pipistrelu.
Pipistrelovo tovorno letalo sprejme do tri standardne palete, ki se jih da v tovorni prostor enostavno naložiti z navadnim viličarjem. "Nato Nuuva V300 popolnoma samostojno opravi polet po vnaprej programiranem načrtu leta, ki ga nadzira zelo zanesljiv digitalni sistem za nadzor leta. Neprekinjena komunikacija pa omogoča operaterju na tleh, ki z enostavnimi kliki miške upravlja vozilo, da ima končno odločitev v primeru sprememb ali prekinitve poleta," so pojasnili delovanje letala. Osem neodvisnih baterijskih certificiranih električnih motorjev omogoča letalu zanesljiv in varen vzlet in pristanek. Celoten sistem pa je zaščiten z integriranim sistemom za samonadzor. Ta opozori na morebitne okvare, še preden se te pojavijo, kar povečuje varnost in zanesljivost.
Letalo v ravnem letu poganja zanesljiv in dobro preizkušen motor z notranjim izgorevanjem, ki je nameščen v zadnjem delu trupa. To omogoča izredno varčno porabo goriva in nizke stroške vzdrževanja. "Edinstvena dvokrilna konfiguracija letala z električnim nadzorom krmilnih površin povečuje aerodinamično učinkovitost in zmanjšuje površino potrebno za pristanek plovila, hkrati pa omogoča večjo fleksibilnost težišča letala in s tem manjšo zahtevano natančnost pri nakladanju tovora," pravijo v podjetju.
Prednost novega Pipistrelovega letala je prilagodljivost za različne misije in tovore. Denimo, če neka dostavna naloga vključuje večjo razdaljo, se lahko nosilnost vozila in sistemi razledenitve površin nadomestijo z gorivom, ki je bolj uporabno. Letalo lahko tako denimo 50-kilogramski tovor dostavi do 2500 kilometrov razdalje. Ob tem pa se ne zmanjša sposobnost navpičnega vzletanja in pristajanja na nadmorskih višinah vse do 2500 metrov. Na nižjih vzletnih višinah in s krajšim zahtevanim doletom pa se lahko teža tovora poveča na 460 kilogramov.
Manjši model V20 ima enako strukturo in prednosti večjega modela, vendar pa je zasnovan kot lahko dostavno plovilo za končno dostavo z pošiljk do 20 kilogramov. Za oba modela že sprejemajo naročila.
Pipistrel velja za enega vodilnih svetovnih načrtovalcev in proizvajalcev malih letal, ki je specializiran za energetsko učinkovita in cenovno ugodna visokozmogljiva letala. V podjetju so izdelali že več kot 2200 letal in si pridobili pomemben mednarodni ugled s svojimi inovativnimi in učinkovitimi izdelki. Razvijajo tudi električni zračni taksi z navpičnim vzletanjem in 19-sedežno letalo za linijske polete s pogonom na vodikove gorivne celice.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.