Dagmar Turner iz kraja Isle of Wight v Združenem kraljestvu že več kot 40 let igra violino. Ko je pred sedmimi leti doživela napad, se ji je svet obrnil na glavo. Po številnih preiskavah so zdravniki ugotovili, da ima tumor na možganih in da bo morala na operacijo.
Tumor je bil na desni sprednji polovici možganov, zelo blizu centra, ki nadzira fino motoriko leve roke. Zdravniki so jo ob tem posvarili, da je operacija zelo zahtevna in da bi se lahko zgodilo, da bi se ta center med operacijo poškodoval. 53-letna profesionalna glasbenica si enostavno ni mogla predstavljati, da bi izgubila sposobnost igranja na njen najljubši inštrument. Kirurgi so se zato odločili, da jo bodo operirali pri zavesti, medtem pa bo igrala na violino.
Operacijo v bolnišnici King's College v Londonu je vodil nevrokirurg Keyoumars Ashkan, ki je tudi sam pianist. "Vedeli smo, kako pomembna je violina za Dagmar, zato je bilo ključno, da ohranimo funkcije v zelo delikatnem območju njenih možganov, ki ji omogočajo igranje," je dejal nevrokirurg. Pripravil je načrt, kako bodo to storili, ne da bi med operacijo, kjer je lahko usoden vsak milimeter, šlo kaj narobe.
Operacija ob spremljavi pacientkinega igranja
Pacientko so najprej uspavali in odprli njeno lobanjo, nato pa sta jo anesteziolog in terapevt zbudila iz anestezije. V roke so ji dali violino in glasbenica se spomni samo, da so ji, ko je prišla k zavesti, zdravniki dejali, naj začne igrati.
Dagmar je preigravala lestvice, kirurgi pa so ob glasbeni spremljavi svoje pacientke izrezali tumor. "Uspelo nam je odstraniti več kot 90 odstotkov tumorja, vključno z vsemi območji, kjer je bila sumljiva in agresivna celična aktivnost, hkrati pa smo ohranili popolno funkcionalnost njene leve roke," je dejal.
Operacija je bila uspešna in violinistka je lahko tri dni po njej zapustila bolnišnico. "Profesor Ashkan in ekipa bolnišnice sta se zelo potrudila pri načrtovanju operacije – od mapiranja mojih možganov do načrtovanja položaja, v katerem moram biti, da lahko igram," je dejala Turnerjeva. "Sama misel, da bi lahko izgubila sposobnost igranja, je bila srce parajoča, vendar ker je tudi sam glasbenik, je profesor Ashkan razumel moje skrbi," je dejala bolnica, ki po operaciji dobro okreva in še vedno lahko igra na violino.
V bolnišnici, ki leži na jugu Londona, vsako leto opravijo okoli 400 operacij tumorja na možganih. Bolnike so že večkrat operirali pri zavesti. Največkrat se z njimi med operacijo pogovarjajo ali celo izvajajo jezikovne teste. V tej bolnišnici pa se je prvič zgodilo, da so bolnika prosili, naj med operacijo igra na inštrument.
V preteklosti podobno operacijo izvedli v ZDA
Čeprav je bila to v londonski bolnišnici prva takšna operacija, se to ni zgodilo prvič v zgodovini. Že leta 2010 je v kliniki Mayo v ZDA med operacijo na možganih na violino igral profesionalni violinist Roger Frisch.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.