Znanstveniki so že oktobra 2017 s Pan-STARRS 1 teleskopom na Havajih opazili nenavaden objekt, ki je vstopil v naše Osončje. Poimenovali so ga Oumuamua, kar v havajskem jeziku pomeni "sel, ki sega iz daljne preteklosti". Znanstveniki so začeli raziskovati izvor objekta. Mnenja so se kresala predvsem na dveh teorijah: ali gre za komet ali asteroid, pojavila pa se je celo teorija o vesoljskem plovilu. Na koncu so obiskovalca našega Osončja uvrstili v novo skupino"medzvezdnih objektov".
V tem mesecu pa je bila objavljena nova študija astronomov z univerze v Arizoni, ki trdi, da gre za ostanek sveta, podobnega Plutonu. Po njihovih ugotovitvah gre za 45 metrov velik objekt iz zaledenelega dušika – podobno kot površje Plutona in Neptunove največje lune Triton, povzema AP.
Avtorja študije Alan Jackson in Steven Desch pišeta, da je verjetno pred 500 milijoni let prišlo do nekakšnega trka na planetu, pokritem z ledenim dušikom, pri čemer je del površja odtrgalo in poslalo iz njihovega sistema proti našemu Osončju.
Objekt naj bi bil rdečkaste barve, prav tako naj bi bil v obliki piškota in ne cigare, kot so sprva menili. Že tedaj pa so ugotovili, da ne gre za objekt iz našega sončnega sistema. Edini drugi objekt, za katerega so znanstveniki potrdili, da ne izvira v našem Osončju, je komet 21/Borisov, ki so ga odkrili leta 2019.

A tudi najnovejša teorija o izvoru Oumuamua ni prepričala celotne znanstvene skupnosti. Avi Loeb s harvardske univerze še vedno stoji za svojo teorijo, da gre za objekt, ki ni naravnega, temveč umetnega izvora oziroma, da gre verjetno za vesoljsko plovilo.
Oumuamua je sicer 'odplul' že daleč, preko Urana, zato ni viden niti s Hubblovim teleskopom, znanstveniki pa se morajo pri raziskovanju tako zanašati na prvotne podatke. Naše Osončje bo sicer zapustil okoli leta 2040.

KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.