Nasin observatorij za spremljanje dogajanja na površini Sonca je bil v vesolje izstreljen leta 2010 in vse od takrat nenehno spremlja aktivnost Sonca. 14. decembra je observatorij posnel tudi največji izbruh, ki se je na naši osrednji zvezdi zgodil v zadnjih šestih letih. Gre za pojav, znan kot izmet koronalne mase (CME).
Gre za velik izbruh magnetizirane plazme iz sončne zunanje atmosfere ali korone, ki se širi navzven v medplanetarni prostor. CME je večji od sončnega izbruha in lahko privede do nekaterih najslikovitejših prikazov severnega sija.
Vesoljska agencija je pojasnila, da je šlo za izbruh razreda X najvišje intenzivnosti. Ta lahko sicer vpliva na radijske komunikacije, električna omrežja, navigacijske signale, predstavlja pa tudi tveganje za vesoljska plovila in astronavte.
In tudi četrtkov izbruh energije je že tekom dneva povzročil več težav. V nekaterih delih ZDA, pa tudi drugod, so tako v dveh urah zabeležili več radijskih motenj. Center za napovedovanje vesoljskega vremena Nacionalne uprave za oceane in atmosfero je slednje označil za neverjeten dogodek. "Verjetno je to eden največjih tovrstnih dogodkov, kar jih je bilo kdaj zabeleženih," so sporočili v centru ter dodali, da poleg radijskih motenj njihovih znanstveniki analizirajo tudi druge morebitne učinke CME.
To je bil najmočnejši sončni izbruh, zabeležen od 10. septembra 2017, in najmočnejši v trenutnem sončnem ciklu, so še sporočili iz centra. Večina sončnih izbruhov razreda X, ki dosežejo Zemljo, je sicer ocenjena med ena in devet, četrtkov dogodek pa je bil uvrščen v razred X8.
Evropska vesoljska agencija je razkrila tudi podatek, da so najmočnejši sončni dogodek v zgodovini meritev zabeležili 4. novembra 2003. Takrat se so dogodek uvrstili v razred X28
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.