Čeprav tovrstni mrki niso redki, zgodijo se skorajda vsakoletno, so vsakič vidni zgolj z majhnega predela Zemlje, in tako lahko mine več let ali celo desetletij, preden se ta naravni pojav ponovi v istem kraju. V Savdski Arabiji, Indiji, Indoneziji in Šrilanki so se tako zbrale množice ljudi, ki so opazovale 'ognjeni obroč'.
Več sto se jih je zbralo tudi v pristanišču v Singapurju, med njimi 37-letni Jason Teng, ki je fenomen opisal kot "edinstveni dogodek": "Naslednji sončni mrk se bo tu zgodil čez približno 40 let," je dejal za AFP.
45-letni geofizik Alexander Alin je za to priložnost pripotoval iz Nemčije: "Traja zgolj dve minuti, a je tako silovito, da lahko še ves mesec o tem govoriš s prijatelji in družino."
V Indiji so se mnogi zbrali na plaži v Tamil Naduju, zaradi mrka so za dve uri zamaknili tekmo kriketa, v zvezni državi Odisha pa so za ta dan celo zaprli javne ustanove, šole in javno upravo. Onesnaževanje in oblačno vreme pa sta zastirala pogled na ognjeni obroč v New Delhiju, premier Narendra Modi je svoje razočaranje nad tem izrazil na Twitterju: "Kot mnogi Indijci sem bil navdušen nad sončnim mrkom 2019, a na žalost ga zaradi oblaka nisem videl, ujel sem zgolj utrinke mrka."
Naslednji sončni mrk junija 2020 bodo lahko opazovali prebivalci ozkega pasu od Afrike do delov Azije, mrk leta 2021 pa bo viden zgolj z Arktike, delov Kanade in Grenlandije ter skrajnega ruskega vzhoda.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.