Bolnike s covid-19 pri nas že zdaj zdravijo z različnimi zdravili, ki smo jih poznali, še preden se je pojavil novi koronavirus. Gre za zdravila, ki so primarno namenjena eboli, malariji in HIV. Zdaj bomo, kot kaže, dobili še eno zdravilo – imenovano Favipiravir. Razvili so ga japonski raziskovalci, registrirano je od leta 2014.
"Razvili so ga za delovanje proti takratnem virusu gripe. Gre za zelo podobno delovanje, deluje na virusni encim RNA polimerazo, ki zavira replikacijo virusa," pravi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. "Najbolj nevaren nezaželeni učinek je terokogenost, kar pomeni, da lahko vpliva na razvoj plodu. Zato če ga bodo že uporabljali, ga ne bodo smeli uporabljati pri nosečnicah, predvsem v prvem tromesečju nosečnosti."
Študije o učinkovitosti tega zdravila pri zdravljenju bolnikov, ki so okuženi z novim koronavirusom, potekajo v več državah. Po preliminarnih podatkih naj bi bilo primerno predvsem za tiste, pri katerih je bolezen v prvi fazi. "Ko ima oboleli prve simptome, ampak se ti simptomi ne razvijejo v drugo fazo, ko prihaja do generaliziranega vnetja mešičkov," pove Štrukelj.
Izsledki teh študij so za zdaj po Štrukljevih besedah obetajoči, tudi če jih primerjamo z nekaterimi zdravili, ki jih v boju zoper novi koronavirus že uporabljamo. "Lahko rečem, da so rezultati nekoliko obetavnejši, kot so v kombinaciji z lopinavirom/ritonavirom, ki je znano zdravilo, ki je tudi že registrirano za zdravljenje okužb z virusom HIV."
So pa to, poudarja Štrukelj, prvi rezultati – za zanesljiv odgovor, kako učinkovito je to zdravilo pri bolnikih z novim koronavirusom, pa potrebujemo še nekaj študij. Več bomo torej vedeli čez dva do tri mesece.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.