Google je na podlagi fotografij, ki so jih na splet naložili bolniki z raznovrstnimi kožnimi obolenji, razvil orodje, ki s pomočjo umetne inteligence pomaga prepoznati različne spremembe na koži, laseh in nohtih.
Aplikacijo Google IO, ki bo v pomoč področju dermatologije, so predstavili na letni konferenci tehnološkega velikana, v sklopu katere se srečajo razvijalci. Po napovedih bi s preizkušanjem morali začeti še letos. Aplikacija je bila celo nagrajena z oznako CE za uporabo kot medicinski pripomoček v Evropi.
Neimenovani strokovnjak, ki preučuje zdravljenje kožnega raka, je po poročanju BBC-ja poudaril, da bi lahko napredek umetne inteligence zdravnikom omogočil bolj prilagojeno zdravljenje bolnikov.
Umetna inteligenca lahko prepozna že 288 kožnih stanj, vendar pa ni zasnovana kot nadomestek za medicinsko diagnozo in zdravljenje, pa so ob tem sporočili iz Googla.
Razvoj aplikacije je trajal tri leta, deluje pa na podlagi podatkovnega niza 65.000 fotografij diagnosticiranih stanj, milijonov slik zaskrbljujočih znamenj, pa tudi na tisoče fotografij zdrave kože vseh barv in tenov.
Aplikacija deluje tako, da mora uporabnik poleg posredovanja fotografij odgovoriti tudi na vrsto vprašanj. Temelji na nekaterih prejšnjih orodjih, ki jih je Google razvil za učenje prepoznavanja simptomov nekaterih vrst raka in tuberkuloze. Nobeno od teh orodij trenutno sicer ni odobreno kot alternativa uradno postavljeni zdravniški diagnozi.
Letno 10 milijard iskanj kožnih stanj, težav z lasmi in nohti
V multinacionalki ob tem navajajo, da uporabniki na letni ravni s pomočjo njihovega iskalnika o stanjih oziroma spremembah na koži, laseh in nohtih brskajo in poizvedujejo kar okoli 10-milijardkrat.
Ameriška Uprava za prehrano in zdravila (FDA) Googlovega dermatološkega orodja za uporabo v TDA sicer še ni odobrila, je pa nedavno zeleno luč prižgala podobnemu modelu, ki ga je razvila britanska družba Optellum. Ta deluje kot 'pomočnik' pri diagnosticiranju pljučnega raka.
Tim Underwood, profesor in vodja raziskav o raku na Univerzi v Southamptonu, je izpostavil, da lahko takšna orodja nudijo bolnikom bolj prilagojena zdravljenja. "Uporaba umetne inteligence – tako pri raku kot na drugih področjih medicine – spodbuja razpravo o tem, kakšna bi lahko bila diagnoza in kakšno zdravljenje ponuditi posamezniku," je dejal.
To ni prvi primer uporabe umetne inteligence v zdravstvu, je pa pomemben z vidika, da gre za orodje, ki je v rokah javnosti, in ne zdravnikov.
Pri Googlu ob tem še izpostavljajo, da je po njihovem mnenju vsekakor bolje informacije ponuditi na tak način, kot pa da jih uporabniki sami iščejo na spletu – kot nadomestek ustrezne medicinske obravnave oziroma pomoči. Ali ga ljudje tudi dejansko uporabljajo na tak način, torej zgolj kot pomoč in ne kot dejansko zdravniško diagnozo, pa je druga stvar – splet je namreč pogosto, kot je že splošno znano, vir tako nepotrebne panike kot lažne pomiritve. Način uporabe umetne inteligence pa je vodil v zasnovo orodja, katerega cilj je dati prednost varnosti, zagotavljajo v podjetju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.