Kot so sporočili z ameriške nacionalne uprave za varnost v cestnem prometu, so v 16 različnih primerih odkrili, da je avtopilot nadzor nad vozilom prekinil manj kot sekundo pred prvim trčenjem, kar pomeni, da voznik ni bil pripravljen prevzeti popolnega nadzora nad vozilom. Elon Musk vseskozi trdi, da nesreče ne morejo biti krivda podjetja, saj je v času nesreče avtopilot vedno izključen.
A kot ugotavljajo pri ameriški upravi za varnost prometa, bi moral biti voznik opozorjen na potencialno nesrečo vsaj osem sekund pred trčenjem. Kot so ugotovili zdaj, pa jih tudi, če je imel voznik roke na volanu, kot zahteva avtopilot, ta ni pravočasno opozoril, da se pripravijo na reakcijo, s katero bi lahko preprečili nesrečo. Poleg tega zdaj preiskujejo še 1100 drugih nesreč, ki so se zgodile v času vključenega avtopilota, poroča Index.hr.
Ameriška nacionalna uprava za varnost v cestnem prometu (NHTSA) je sicer pred nekaj meseci sporočila, da začenja uradno preiskavo 416.000 vozil Tesla zaradi poročil o nepričakovanem aktiviranju zavor v sistemu za pomoč pri vožnji. Avtopilot namreč omogoča samodejno zaviranje in krmiljenje znotraj prometnega pasu. "Prijavitelji poročajo o nenadni upočasnitvi vozil, včasih brez opozorila, naključno in pogosto, večkrat v sklopu ene vožnje," navaja NHTSA. Lastniki avtomobilov so se pritožili tudi podjetju Tesla, ki je pritožbe zavrnilo, češ da je takšno zaviranje normalno.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.