Zdravljenje agresivnih vrst raka, predvsem pri otrocih, je vedno zahtevno. Toda ameriški znanstveniki so razvili novo obetavno terapijo, ki bi lahko to spremenila, predvsem pri rakavih tumorjih, ki nastanejo na mišicah, rabdomiosarkomu. Z njeno uporabo jim je namreč uspelo transformirati rakave celice v zdrave, normalne. Preboj bi se za uspešnega morda lahko izkazal tudi pri drugih vrstah raka, je v študiji poudaril molekularni biolog Christopher Vakoc iz ameriškega laboratorija Cold Spring Harbor.
"Tumorske celice se dobesedno spremenijo v zdrave. Tumor izgubi vse lastnosti raka," je tudi zapisal v znanstvenem članku, ki je bil objavljen v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences. A kako?

Rabdomiosarkom običajno nastane v skeletnih mišicah, še med razvojem celic, in sicer tako, da zdrava celica v fazi razvoja preneha rasti, se ne razvije do konca, s tem pa postane mutirana, rakava. Teh mutiranih celic je nato vse več in začnejo prevzemati telo. Gre za izredno agresivno obliko raka, s trenutnimi oblikami terapij je ozdravljiva v od 50 do 70 odstotkih primerov. Kot že rečeno, pogosto se pojavi pri otrocih in mladostnikih.
V novem načinu zdravljenja, ki ga predlagajo Vakoc in drugi avtorji, pa z diferenciacijsko terapijo razvoj celic obrnemo. To storimo tako, da mutiranim celicam dodamo zdrave, a še ne popolnoma razvite celice. Te se potem razvijejo v 'posebne vrste zrelih celic', opisujejo. Tudi pri tem procesu pa se celice razširijo in uspešno zdravijo bolezen. Kako uspešno je zdravljenje, še ni mogoče izračunati.
Opisano metodo so v preteklosti večkrat uporabili pri zdravljenju kostne vrste raka, ki se pojavi pri otrocih. Nato pa so molekularni biologi z Vakocem na čelu pomislili tudi na zdravljenje mišične vrste raka, uspeh so želeli ponoviti.
Lotili so se dela – najprej so z uporabo genskega presajanja pri bolniku odkrili potencialne gene, ki spodbujajo širjenje rakavih celic. In našli so posebni jedrski transkripcijski faktor Y (NF-Y). Ugotovili so, da je odgovoren za deaktivacijo pomembne beljakovine PAX3–FOXO1, ki se nahaja v rakavih celicah z rabdomiosarkomom. S svojim vplivom pa tako spodbuja nadaljnji razvoj celic, ki se iz mutiranih razvijejo v zdrave. "Morebiti se naša raziskava nanaša tudi na druge vrste te bolezni," tudi opisujejo v raziskavi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.