Motnja spanja, ki je povezana z nočnimi morami, prizadene štiri odstotke odraslih. Čeprav se ta motnja običajno zdravi s tehnikami za zmanjševanje stresa, kot sta joga in meditacija, v hudih primerih tudi s psihoterapijo in celo zdravili, pa so znanstveniki odkrili način zdravljenja, ki bi lahko nočne more dokončno odpravil.
V novem poročilu, objavljenem 27. oktobra v znanstveni reviji Current Biology, so nevroznanstveniki na 36 bolnikih, ki trpijo zaradi ponavljajočih se mor, preizkusili tehniko ciljnega reaktivnega spominjanja (TMR). To je postopek, pri katerem se oseba osredotoča na učenje vedenja ali misli ob poslušanju določenega zvoka, ki se nato med spanjem ponovno predvaja, poroča Euronews.

18 od 36 oseb, ki so sodelovale v študiji, je moralo svoje nočne more predelati v tišini, druga polovica pa je morala to početi ob poslušanju zvoka kratkega klavirskega akorda vsakih 10 sekund po pet minut.
Ti isti pacienti so nato enak klavirski akord poslušali med fazo REM spanja, torej v fazi spanja, v kateri naj bi ljudje imeli najbolj žive nočne more.
Rezultati so bili omembe vredni: Medtem ko se je pri obeh skupinah bolnikov število nočnih mor močno zmanjšalo, so pri tistih, ki so preizkusili kombinacijo IRT in TMR, nočne more skoraj popolnoma izginile, saj se je tedensko povprečje nočnih mor s treh zmanjšalo na 0,2.
V drugi skupini, ki je v tišini preučevala svoje sanje, se je število nočnih mor zmanjšalo na 1,5 na teden.
Raziskovalci, ki so sodelovali pri študiji, menijo, da ima TMR v kombinaciji z IRT velik potencial za pomoč ljudem, ki trpijo zaradi ponavljajočih se nočnih mor, in upajo, da bi to lahko delovalo tudi pri tistih, ki so doživeli travmatične izkušnje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.