Znanost in tehnologija

Poljski znanstveniki odkrili prvo nosečo mumijo na svetu

Varšava, 29. 04. 2021 21.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
3

Skupina poljskih znanstvenikov je odkrila nosečo mumijo, prvo in edino do sedaj znano na svetu. Poimenovali so jo "skrivnostna dama varšavskega nacionalnega muzeja". Do sedaj so sicer, glede na zapise na sarkofagu, domnevali, da gre za mumijo moškega svečenika.

Znanstveniki delujejo v okviru projekta Warsaw Mummy Project, ki je zaživel leta leta 2015. S pomočjo sodobne tehnologije pregledujejo starodavne artefakte, hranjene v varšavskem Nacionalnem muzeju. 

Tu so hranili tudi mumijo, za katero so do sedaj domnevali, da gre za moškega svečenika. Računalniška tomografija CT pa je razkrila, da gre v resnici za žensko, ki je bila visoko noseča. Glede na obseg glave otroka sklepajo, da je bila med 26 in 30 tednom nosečnosti. V času smrti naj bi bila stara med 20 in 30 leti, umrla je v prvem stoletju pred našim štetjem, povzema BBC. 

Znanstveniki domnevajo, da je pripadala višjemu družbenemu sloju. Vzrok za njeno smrt ni znan. 

"Gre za edini znani primer mumificirane noseče ženske," so zapisali ob razkritju. Objavili so tudi radiološke fotografije zarodka. 

Podrobnosti so objavili v prispevku za Journal of Archaeological Science. "To je naše najpomembnejše odkritje do zdaj, bilo je popolno presenečenje," je za AP povedal član ekipe Wojciech Ejsmond s poljske akademije znanosti. 

Zarodka pa iz maternice pri mumifikaciji niso odstranili, pravijo znanstveniki. Razlog za to bi bil lahko povezan z verovanjem v posmrtno življenje, pa tudi s težavnostjo odstranitve ploda, domnevajo. 

Mumija je dobro ohranjena, v zavojih pa so našli 15 predmetov, med njimi tudi amulete.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

'Skrivnostna dama' 

Zaradi nasprotujočih si virov o izvoru mumije jo je ekipa znanstvenikov označila za "skrivnostno damo varšavskega nacionalnega muzeja". 

Prvi znani zapisi segajo v leto 1826, ko naj bi bili mumificirani ostanki podarjeni varšavski univerzi. Mumijo naj bi našli v kraljevi grobnici v starodavnih Tebah. A v 19. stoletju so pogosto (lažno) pripisovali antične najdbe bolj znanim in pomembnim krajem, s tem pa povečali njihovo vrednost. 

V 20. stoletju so zapisi na okrašenem sarkofagu arheologe pripeljali do domneve, da v njem leži moški duhovnik po imenu Hor-Djehuti. 

Izvor mumije je po najnovejših odkritjih vse bolj skrivnosten. Poljski arheologi sklepajo, da so žensko mumijo preprodajalci antikvitet položili v napačen sarkofag, verjetno že v 19. stoletju, ko sta bila ropanje grobnic in kraja starin z arheoloških najdišč pogosta. 

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User300173
30. 04. 2021 11.49
-1
Kaj pa zdaj? Ven ga ne smejo potegniti, ker je splav na Poljskem prepovedan. Ne piše, da mora biti oseba živa.
preprostež
30. 04. 2021 10.02
-1
Mogoče pa se je ženska izdajala kot moški?
TEDO84bv0MEDO
30. 04. 2021 08.01
-1
Zdaj se zelo veliko odkrije, ker se vse to natisne s 3d tiskalniki.