Znanost in tehnologija

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov

Stockholm, 09. 10. 2024 12.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Eno od letos priznanih odkritij se nanaša na gradnjo proteinov. Drugo se nanaša na uresničitev 50 let starih sanj - napovedovanja strukture proteinov iz njihovih aminokislinskih zaporedij. Obe odkritji odpirata velike možnosti, je dejal predsednik Nobelovega odbora za kemijo Heiner Linke.

Nobelova nagrada za kemijo
Nobelova nagrada za kemijo FOTO: AP

Proteini oz. beljakovine so običajno sestavljeni iz 20 aminokislin. Leta 2003 je Davidu Bakerju uspelo oblikovati novo beljakovino, odtlej pa njegova raziskovalna ekipa ustvarja različne beljakovine, vključno s tistimi, ki se lahko uporabljajo kot zdravila, cepiva, nanomateriali in majhni senzorji, piše v obrazložitvi.

Dosežek Demisa Hassabisa in Johna Jumperja se medtem nanaša na napovedovanje proteinskih struktur. V beljakovinah so namreč aminokisline povezane v dolge verige, ki se zložijo v tridimenzionalno strukturo, ključno za delovanje beljakovine.

Leta 2020 sta Britanec in Američan prestavila model umetne inteligence AlphaFold2, s pomočjo katerega sta uspela napovedati strukturo praktično vseh identificiranih proteinov. "Življenje ne bi moglo obstajati brez beljakovin. To, da lahko zdaj predvidimo strukture beljakovin in oblikujemo svoje beljakovine, je največja korist za človeštvo," piše v obrazložitvi.

Nobelova nagrada za kemijo
Nobelova nagrada za kemijo FOTO: Nobelova nagrada

Lani raziskovalci nagrado prejeli za prispevek na področju raziskovanja kvantnih pik

Lani so Nobelovo nagrado za kemijo prejeli raziskovalci Moungi Bawendi, Louis Brus in Aleksej Ekimov za prispevek na področju raziskovanja kvantnih pik - polprevodniških nanostruktur, ki se jih uporabljajo na različnih tehnoloških področjih, od LED zaslonov do operiranja tumorjev.

Letošnje razglasitve nobelovcev so se začele v ponedeljek z razglasitvijo dobitnikov za medicino in fiziologijo. V torek so razglasili dobitnika za fiziko, danes pa za kemijo. Dobitnik nagrade za literaturo bo znan v četrtek, za mir pa v petek. Dobitnike nagrade za ekonomijo bodo razglasili v ponedeljek.

Podelitev nagrad bo 10. decembra v Oslu in Stockholmu, na obletnico smrti Alfreda Nobela. Vsaka nagrada prinaša ček v višini 11 milijonov švedskih kron oziroma nekaj več kot 900.000 evrov. Če je dobitnikov več, se znesek med njimi razdeli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nobody75
09. 10. 2024 14.08
+0
Če jo je dobil množični morilec Obama bi jo lahko tut onadva.
Nobody75
09. 10. 2024 14.07
+1
Si je ne bosta razdelila Zeleni in Netanyahu?
igy02
09. 10. 2024 13.16
-6
A Rusi pa ne dobijo nobene Nobelove? Za ubijanje ljudi bi si jo zaslužili.
medŠihtom
09. 10. 2024 13.54
-4
sej dobivajo Nobelov glavni in najvecji izzum dnevno, pa se par let ga bodo, upam da tudi direkt v kremelj par deset tisoc enot oz do nerazpoznavnosti.
medŠihtom
09. 10. 2024 13.04
-4
smer je vsekakor prava, ampak vseskupi gre prepočasi, proteinov in kemičnih soodvisnosti je toliko da s takim tempom ne bo omembe vrednega preboja v miljon letih. tudi AI kot najresnejši kandidat, da pvrevzame vlogo razvojnika in s tem miljonkrat pohitri raziskave je še stoletja za časom, sploh da bi uspel razumet kaj je to learning in prepoznat lastne napake. če uporabljate chatgpt za kaj bolj industrijskega veste da nima pojma kdaj gemeralno mimo useka. včasih še narobe pove kateri dan v tednu je in koliko je ura. čez 100 let bo mogoče kej uproabnega iz teh proteinov prišlo.