Nobelovo nagrado za fiziko so letos dobili trije znanstveniki iz ZDA za prvo neposredno potrditev obstoja gravitacijskih valov, in sicer Rainer Weiss, Barry Barish in Kip Thorne, je danes v Stockholmu sporočil inštitut Karolinska.
Gravitacijske valove je leta 1916 v svoji splošni teoriji relativnosti napovedal Albert Einstein. Lani je znanstvenikom, zbranim okrog letošnjih nagrajencev, v detektorju LIGO (Laser Interferometer Gravitional-Wave Observatory) uspelo tudi dokazati njihov obstoj. Odkritje je obveljalo za senzacijo in so mu že takrat napovedovali Nobelovo nagrado.
"Njihovo odkritje je pretreslo svet," je ob objavi imen letošnjih Nobelovih nagrajencev za fiziko dejal vodja švedske kraljeve akademije znanosti Goran K. Hansson.
Pionirja Rainer Weiss in Kip S. Thorne sta skupaj z Barryjem C. Barishem, znanstvenikom in vodjo, ki je projekt dokončal, poskrbela, da so se štiri desetletja prizadevanj na koncu končala z opazovanjem gravitacijskih valov, je zapisano v sporočilu za javnost Nobelovega odbora za nagrade.
"Res je čudovito," je v prvem odzivu dejal eden od nagrajencev, v Berlinu rojeni Weiss. Dodal je, da je nagrada posledica sodelovanja okoli tisoč ljudi, ki so bili vključeni v projekt LIGO. "Dobro sem. Celo oblečen sem," je po telefonu novinarjem v švedski kraljevi akademiji znanosti dejal Weis.
Ameriška fizika Thorne in Weiss sta že od 70. let prejšnjega stoletja razvijala osnovno tehniko, s katero so lahko merili valove. Barish je izpopolnil njuno tehnologijo. Raziskovalci želijo gravitacijske valove uporabiti za nadaljnja raziskovanja vesolja. "Pred 400 leti je Galileo proti nebu usmeril teleskop. Menim, da danes počnemo nekaj podobno pomembnega. Odpiramo novo obdobje," je ob prvi potrditvi gravitacijskih valov dejal direktor observatorija LIGO David Reitze.
Leta 1993 so že podelili Nobelovo nagrado za fiziko za posredno potrditev gravitacijskih valov. Ameriška astronoma Josepf Taylor in Russel Hulse sta leta 1974 opazovala dve krožeči nevtronski zvezdi. Njun čas obkroženja je počasi upadal, to se je dalo natančno pojasniti z izgubo energije zaradi gravitacijskih valov.
Nobelovo nagrado spremlja denarna nagrada v vrednosti devetih milijonov švedskih kron (okoli 940.000 evrov). Podelijo jo vsako leto tradicionalno 10. decembra, na obletnico smrti ustanovitelja sklada Nobelovih nagrad Alfreda Nobela.
Lani so Nobelovo nagrado za fiziko prejeli britanski znanstveniki, ki delujejo v ZDA, David J. Thouless, F. Duncan Haldane in J. Michael Kosterlitz, in sicer za teoretske raziskave stanja snovi.
Objava letošnjih Nobelovih nagrajencev se bo nadaljevala v sredo, ko bodo objavili dobitnika ali dobitnike Nobelove nagrade za kemijo.
Znanstvenica Gombočeva: Potrditev obstoja gravitacijskih valov se zdi tehnološki čudež
Znanstvena srenja je bila lani navdušena, ko je LIGO po stoletju vendarle zatrdno potrdil obstoj valov, ki jih je predvideval genij 20. stoletja. Potrditev je bila izjemnega pomena, saj se je pokazalo, da je Einsteinova splošna teorija relativnosti pravilna - tako pri napovedi gravitacijskih valov kot tudi pri opisu črnih lukenj, je poudarila tudi znanstvenica s Centra za astrofiziko in kozmologijo na Univerzi v Novi Gorici Andreja Gomboc. Poleg tega je prva detekcija 14. septembra 2015 razkrila še to, da v vesolju obstajajo pari črnih lukenj, kar so znanstveniki sicer domnevali, niso pa za to imeli dokazov.
Izmeriti tako majhna nihanja prostora se ji zdi pravi tehnološki čudež. "Po mojem mnenju je najbolj dih jemajoče dejstvo, da jim je uspelo izmeriti tako majhna nihanja prostora," je dejala Gombočeva.
Obstoj gravitacijskih valov je torej teoretično napovedal že Albert Einstein, in sicer na podlagi enačb, ki jih je dajala njegova splošna teorija relativnosti. Ko je izračunal, kako majhen bi bil vpliv gravitacijskih valov, je menil, da jih ne bo mogoče eksperimentalno detektirati. A z dolgoletnim trudom velikega števila strokovnjakov v kolaboraciji LIGO (Laser Interferometer Gravitional-Wave Observatory) jim je leta 2015 vendarle uspelo, je navedla Gombočeva.
Odkritje sicer nima neposrednega vpliva na vsakdanje življenje ljudi, seveda z izjemo navdušenja nad tako spektakularnimi uspehi pri tistih, ki se zanimajo za znanost, je priznala znanstvenica. Je pa po njeni oceni pomembno za razvoj znanosti, saj je bila neposredna detekcija gravitacijskih valov "sveti gral sodobne fizike že vrsto desetletij".
Hkrati pa odkritje odpira nov način opazovanja oz. novo "okno" v vesolje. V astronomiji obeležuje začetek t. i. "multi-messenger" astronomije. Ta zajema opazovanje vesolja in dogodkov v njem s pomočjo vseh štirih vrst "vesoljskih glasnikov": svetlobe, kozmičnih delcev, nevtrinov in sedaj še gravitacijskih valov.
Kaj so gravitacijski valovi (video je v angleščini)?
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.