Pionirsko nizozemsko podjetje SpaceBorn United se osredotoča na raziskovanje možnosti reprodukcije in potencialnega rojstva v okolju delne gravitacije Marsa. A to je proces, ki prinaša velike izzive.
"Če želimo človeške kolonije ponesti onkraj Zemlje in če resnično želimo, da so te neodvisne, se moramo spopasti tudi z izzivom razmnoževanja," po poročanju Euronewsa pravi ambiciozni Nizozemec Egbert Edelbrok, ki vodi podjetje. Prepričan je, da bo v času svojega življenja priča človeku, ki bo spočet in rojen v vesolju. "Pričakujem, da bom dosegel vsaj 100 let. To bi moralo biti dovolj desetletij, da dosežemo ta cilj," ocenjuje.
Glavna ovira pri tem je sicer pomanjkanje gravitacije. SpaceBorn United si tako primarno prizadeva, da bi v vesolju prišlo do spočetja zarodka. Iz etičnih razlogov se tako trenutno ukvarjajo z razmnoževanjem miši, šele kasneje pa bi začeli razmišljati o tem, da bi v vesolje poslali tudi človeško spermo in jajčeca.
V ta namen so že ustvarili poseben disk, s katerim bi ustvarili zarodek. Zarodek bi nato kriogeno zamrznili ter tako ustavili njegov razvoj, s čimer bi zagotovili njegovo varno vrnitev na Zemljo. Izstrelitev diska z mišjimi celicami je načrtovana za konec leta 2024, prva izstrelitev, ki bi proizvedla človeški zarodek, pa bi morda lahko sledila čez pet ali šest let, pravi Edelbroek.
A vprašljiva je tudi etika tovrstnih poskusov. Na vsa vprašanja bo tako treba še podati odgovore, preden bi lahko zarodek iz vesolja vsadili v žensko in dobili prvega otroka, spočetega v vesolju. "To je zelo občutljiva tema. Navsezadnje bi s tem ranljive človeške celice, človeške zarodke, izpostavili nevarnostim vesolja," priznava vodja podjetja.
Prav občutljivost področja reprodukcije je sicer tudi eden od razlogov, zakaj so raziskave o vesoljski reprodukciji običajno zaupane zasebnim podjetjem in ne Nasi, je pojasnil. Edelbrok, ki verjame, da je njegovo podjetje edino, ki želi razviti človeški zarodek v vesolju, upa, da bo nekoč v vesolju doseženo tudi naravno rojstvo. A ob tem priznava, da je pot do tega še dolga.
Telesne tekočine, ki bi na Zemlji zaradi gravitacije padle navzdol, bi v okolju z nizko gravitacijo zaplavale navzgor, kar pa predstavljala nove izzive. In če lahko odrasla telesa prenesejo določene razlike okolja v vesolju in na Zemlji, pa je rastoči plod na takšne razlike veliko bolj ranljiv. "Najprej je treba torej ustvariti popolno okolje," pojasnjuje Nizozemec.
Ob tem pa je treba upoštevati tudi dejavnik trenutnega razvoja vesoljskega turizma. Elbrok pravi, da je upal, da bo otrok v vesolju lahko spočet v le nekaj letih, a je moral zaradi številnih izzivov, s katerimi se je soočil pri tej ambiciji, nekoliko znižati svoja pričakovanja.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.