Na ducate živalskih vrst, ki so v rednem stiku z ljudmi, bi lahko bile izpostavljene okužbi s sevom koronavirusa, ki povzroča covid-19, kažejo nove raziskave. Živali bi lahko na koncu razširile bolezen ali postale rezervoarji za virus, ki bi ga v prihodnosti ponovno vnesle v človeško populacijo, pravijo znanstveniki z University College London (UCL). Take živali so domače mačke in psi, pa tudi kune, levi in tigri, pri vseh omenjenih so namreč že poročali o primerih okužbe, pa tudi dihurji in opice makaki, ki so bili okuženi v laboratorijskih študijah.
Raziskovalci so raziskovali, ali bi mutacije encima ACE2 pri 215 drugih živalih preprečile koronavirusu, da bi z njim vstopil v celice tako kot pri ljudeh. Ugotovili pa so, da bi se pri nekaterih živalih, vključno z ovcami in velikimi opicami, od šimpanzov do goril, beljakovine lahko povezale enako močno kot pri ljudeh.
"Želeli smo pogledati dlje od živali, ki so bile eksperimentalno proučene, da bi ugotovili, pri katerih živalih je možnost okužbe in bi upravičili nadaljnje preiskave in morebitno spremljanje. Živali, ki smo jih identificirali, so lahko izpostavljene izbruhom, ki bi lahko ogrozili ogrožene vrste ali škodili preživljanju kmetov," je opozorila profesorica na UCL Christine Orengo. "Živali bi lahko delovale tudi kot rezervoarji virusa, s čimer bi lahko pozneje ponovno okužile ljudi, kot je bilo dokumentirano na farmah kun."
Za raziskovanje živali so raziskovalci izvedli podrobne strukturne analize, da bi ugotovili, kako se tveganje za okužbo razlikuje med živalskimi vrstami. Ugotovili so, da pri večini ptic, rib in plazilcev ni videti nevarnosti okužbe, toda večina sesalcev, ki so jih preučevali, bi lahko bila okužena s covidom-19. "Podrobnosti o gostiteljski okužbi in resnosti odziva so bolj zapletene kot le interakcije beljakovin z ACE2, zato se naše raziskave nadaljujejo in raziskujemo interakcije z drugimi proteini gostiteljskega virusa," je razložila Orengova.
Su Datt Lam, prvi avtor študije, pa je pojasnil: "Za razliko od laboratorijskih eksperimentov lahko računske analize, ki smo jih zasnovali, izvajamo samodejno in hitro. Zato bi te metode lahko zlahka uporabili za prihodnje izbruhe virusov, ki so na žalost vse pogostejši zaradi poseganja ljudi v naravne habitate."
"Da bi zaščitili živali in sebe pred tveganjem, da bi nekoč okužena žival na nas prenesla covid-19, potrebujemo obsežen nadzor nad živalmi, zlasti hišnimi in rejnimi, da zgodaj zaznamo primere, dokler so še vedno obvladljivi," pa pravi profesorica Joanne Santini, prav tako iz UCL. "Pomembno bo tudi, da pri ravnanju z živalmi uporabljamo higienske ukrepe, ki smo se jih letos vsi naučili, da zmanjšamo prenos in da se okuženi ljudje izolirajo od živali in drugih ljudi," je dodala.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.