Ameriška astronavta Sunita Williams in Butch Wilmore, ki sta sredi junija odpotovala na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), se še lep čas ne bosta vrnila na Zemljo, priznava Nasa.
Težavam z Boeingovim Starlinerjem, zaradi katerih so morali večkrat preložiti njuno pot v vesolje, namreč ni videti konca, odgovorni pa menijo, da preprosto ni dovolj varen, da bi astronavta prepeljal nazaj domov. Kar bi morala biti osemdnevna misija, se je tako že podaljšala na dva meseca, prav lahko pa se zgodi, da bosta na ISS ostala vse do naslednjega leta, je sporočila Nasa. Če ne bodo uspeli popraviti Starlinerja, se bosta namreč vrnila na krovu SpaceX-ovega Crew Dragona, a šele februarja 2025.
To bi bil nov udarec za Boeing, ki kljub veliki državni podpori očitno izgublja bitko s SpaceX-om, in velika zmaga za slednjega. Hkrati jih sicer še nedokončna odločitev Nase postavlja pred nov izziv, kako Starliner, ki je z Williamsovo in Wilmorom odpotoval na ISS, brez posadke spraviti nazaj na Zemljo. Kot je povedal tiskovni predstavnik podjetja, bodo v tem primeru izvedli "potrebne ukrepe za konfiguracijo Starlinerja za vrnitev brez posadke".
Vsekakor upajo, da vsaj tu težav ne bo, saj jim je ostalo le še mesec dni časa. Plovilo je namreč na ISS "zasidrano" že 63 dni, zgornja meja je 90. Poleg tega zaseda mesto, kjer bo po 24. septembru predvidoma pristal SpaceX, ki bo na Mednarodno vesoljsko postajo pripeljal okrepitve. Po trenutnem načrtu naj bi z njim pripotovali trije ameriški astronavti in ruski kozmonavt, a če ne bodo našli druge rešitve za Williamsovo in Wilmora, bodo morali posadko prepoloviti. Dva sedeža bi v tem primeru ostala rezervirana zanju, da bi se lahko po zaključku naslednje misije – torej februarja 2025 – vrnila domov.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.