Geolog Bojan Ambrožič je na svoji spletni strani zapisal: "Najden je bil nov slovenski meteorit, meteorit Novo mesto.'' Kot so poudarili na novinarski konferenci, kjer so razkrili ta 'dragoceni' kamen, je danes praznik slovenskega naravoslovja.
Našla sta ga po naključju
Gregorju Kosu in njegovemu sinu se je v sredo nasmehnil meteorit. To je bilo naključje, z avtomobilom sta se pripeljala na dvorišče in sta opazila čuden kamen, ki ga do zdaj tam ni bilo, je opisal najditelj. Ta je potem sina poslal po nenavaden predmet. "To sva našla že v sredo popoldne,'' je povedal. ''Magnet, s katerim sva želela preveriti, ali gre morebiti za meteorit, ni prijel, ker je bil pokvarjen'', pojasnjuje zaplet. Če tega zapleta ne bi bilo, bi meteorit Novo mesto najverjetneje javnost občudovala že kakšen dan prej.
Ker je takrat krožilo veliko lažnih najdb, se je zato v sredo odločil, da se ne bo izpostavljal. Potem pa je včeraj gledal fotografije oziroma poročila o tem, kakšen kamen iščejo geologi, in ugotovil, da je njegova najdba zelo podobna temu, kar iščejo strokovnjaki. Potem jih je poklical in ti so potrdili, da gre za meteorit, je z navdušenjem oznanil Bojan Ambrožič.
Ko sta najditelja razkrila meteorit, ki ga je javnost tako uzrla prvič, se je zaslišal bučen aplavz. Meteorit je najden v vasi Prečna pri Novem mestu. Je navadni hondrit, to je najbolj pogosta vrsta meteoritov. Več kot 80 % meteoritov, ki padejo na Zemljo, je takšne vrste. Masa meteorita znaša 203 grame, je povedal Bojan Ambrožič. Velika koncentracija niklja v kamnu je največji dokaz, da gre za meteorit, je pojasnil.
Lahko bi našli še več deset, celo sto kosov meteorita – računajo na domačine
To zagotovo ni edini kos meteorita, ki je padel na naša tla, poudarja Ambrožič. Teh kosov je zagotovo nekaj deset, če ne še več, zato geologi še vedno pozivajo domačine, da temeljito preverijo žlebove, dvorišča. Kot poudarjajo, bi se tu lahko nahajalo še več sto meteoritov.
Meteorit je bil najden v sredo, padel je v petek. Na njem pa se že kažejo znaki oksidacije, začetka preperevanja meteorita. Zato je izjemno pomembno, da se meteoriti najdejo čim prej, saj bolj kot so prepereli, manj so uporabni za znanost, poudarjajo geologi.
Geolog dr. Jure Atanackov iz Geološkega zavoda Slovenije je ocenil, da gre za fantastično novico. Pričakujejo, da se pojavi čim več kosov meteoritov v naslednjih dneh, veliko upov polagajo v domačine, da pregledajo svoja posestva, vrtove, travnike, če karkoli izstopa. Pozicija najdbe se ujema z zadnjimi izračuni, je poudaril. Geologi so ocenili, da so tako na pravi poti, da najdejo še več kosov meteorita, ki je v petek poskrbel za spektakel na nebu nad Slovenijo in Hrvaško.
Kot so pojasnili, so trenutno idealni pogoji za iskanje meteoritov, ki jih detektor kovin z lahkoto zazna. A, kot so poudarili, so tisti, ki so se na lov za meteoritom odpravili v soboto z detektorjem kovine, pregledali manj površine. Pričakuje se, da so okvirno 'posejani trije meteoriti na kvadratni meter'. Ni jih lahko odkriti, kot so pojasnili, se je treba ob njih 'skorajda spotakniti'.
Tujci ne smejo odnesti kosov meteorita iz naše države
Meteorit je naravna vrednota in z njimi se mora tako tudi razpolagati. Zato je treba te najdbe najprej predati stroki, potem pa se lahko izročijo najditelju v trajno last, če bi ta v njem prepoznal kakšno vrednoto, so sporočili z Zavoda za varstvo narave.
Izpostavili so tudi, da zakonodaja ne dovoljuje, da bi tujci, ki so trenutno na lovu za njimi, z namenom, da jih odnesejo zunaj meja naše države, postopali tako. Meteoriti morajo namreč ostati v rokah slovenske znanosti.
V soboto potekala iskalna akcija
Že v soboto je Ambrožič objavil podrobnosti organizirane iskalne akcije, na kateri se je zbralo več kot 30 iskalcev. Po kratkem uvodnem sestanku v Mirni Peči so se razdelili v devet skupin, kasneje pa se je iskanju pridružila še deseta skupina.
Vsaka skupina je iskala na drugi lokaciji, najbolj pa so se osredotočili na področje med vasmi Mirna Peč, Jablan in Kuzarjev Kal. "V prvi uri iskanja smo iskali z zelo veliko vnemo. Nato je koncentracija začela popuščati. Postalo je jasno, da je to veliko težje kot 'zgolj' iskanje šivanke v seneni kopici. Nazaj na zborno mesto smo se žal vrnili praznih rok. Prav tako vse ostale ekipe. Po do zdaj zbranih poročilih so bila danes območja s travniki kar dobro pregledana. Gozdnata območja pa precej manj. Ekipe so poročale, da so na terenu naletele na ducat madžarskih in nemških iskalcev. Območje preiskuje tudi ameriški profesionalni lovec na meteorite Michael Farmer," je še v soboto zapisal Ambrožič, danes pa je vendarle objavil, da je bil najden meteorit.
Kaj so meteoriti?
Meteoriti so skupki mineralov, ki imajo svoj izvor v vesolju, piše STA. S sabo nosijo več kot širi milijone let stare dokaze o času, ko se je naše osončje formiralo, zato so pomembni kot priče nastanka našega vesolja, je na novinarski konferenci v četrtek dejal Miha Jeršek iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.
Pomembno je, da se meteorite najde čim prej, saj se sčasoma lahko spremeni njihova sestava, s tem pa zamegli njihova prvotna struktura in zgradba, je ob tem povedal Jeršek. Poleg tega je hitro odkritje pomembno tudi za potrditev povezave med pojavom 28. februarja in najdenim meteoritom, še poroča STA.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.