Gre za že tretjo misijo v tem mesecu, katere cilj je raziskovanje četrtega planeta od Sonca – pred Naso so proti Marsu pred dobrim tednom dni Združeni arabski emirati izstrelili Upanje, nekaj dni kasneje je sledila kitajska misija Vprašanja nebu-1. A če bo prvi preučeval podnebje Rdečega planeta, drugi pa njegovo sestavo, bo Vztrajnost iskala sledi starodavnega mikrobnega življenja, predvsem na območju kraterja Jezero, kjer je pred 3,5 do 4 milijardami let tekla voda.
Prav tu bo rover, ki je opremljen s sedmimi instrumenti, 23 kamerami, svedrom in manjšim brezpilotnim helikopterjem, pristal 18. februarja naslednje leto.
Nasa bo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo (Esa) na Zemljo pripeljala vzorce Marsovih kamnin in prsti – prvič v zgodovini. S preučevanjem teh vzorcev pa bodo znanstveniki poskušali pridobiti več odgovorov na vprašanje – ali je na sosednjem planetu nekoč res obstajalo življenje. Na vzorcih bodo iskali sledi fosiliziranih bakterij in drugih mikrobov.
Če Mars dandanes velja za mrtev in za življenje sovražen planet, kjer so temperature prenizke za obstoj tekoče vode na površju, znanstveniki domnevajo, da je pred milijardami let tudi po njegovem površju tekla voda, obstajale so reke in jezera. Geološke dokaze za to sta v preteklih dveh desetletjih našla že Nasina Opportunity in Spirit. Nasin robotski laboratorij Curiosity pa je pred dvema letoma našel tudi sledi organskih spojin.
Rover Vztrajnost bo tako po pristanku na območju kraterja Jezero začel zbirati vzorce kamnin in prsti ter jih bo shranil v nekakšne pločevinke oziroma kovinske posodice. Nato pa jih pustil za seboj, medtem ko se bo podal v nadaljnjo raziskovanje. Po Marsu bi lahko rover taval kar 10 let.
In tu v igro vstopi Evropska vesoljska agencija. Predvidoma leta 2026 bo njen drugi, manjši rover pripotoval na Mars in na njegovi površini "pobral" omenjene posodice z vzorci, ki jih je za seboj pustil Nasin rover. Te bo nato shranil v zabojnik ter na manjšo raketo Mars Ascent Vehicle oziroma MAV, ki bo zabojnik izstrelila v orbito, tu pa ga bo 'ujel' evropski satelit, načrt povzema BBC. Kamnine in zemljo bodo tako pripeljali Zemljo, a do tedaj je še dolga pot. Satelit naj ne bi prispel do Zemlje pred letom 2031, tedaj pa bodo omenjeni zabojnik naložili v posebno kapsulo, ki naj bi dragocene vzorce vendarle pripeljala na Zemljo.
A Vztrajnost ne potuje sama, na Mars gre tudi brezpilotni helikopter Ingenuity oziroma Iznajdljivost, ki bo postal prvi helikopter, ki bo letel na drugem planetu. Opravil naj bi kar pet poletov.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.