Sonda Osiris Rex je pred dnevi uspešno pristala na 330 milijonov kilometrov oddaljenem asteroidu Bennu, se pri tem izogibala skalam v velikosti večjih stavb in pobrala vzorce kamnin.
Asteroidu se je približevala s hitrostjo 0,3 kilometra na uro, nato pa je iztegnila 3,4 metra dolgo robotsko roko in se površja dotaknila za šest sekund. Pri tem je izstrelila tekoči dušik, površje pa se je s tem nekoliko razburkalo, delci so se dvignili in sonda je pobrala kamenčke in prah. Ena glavnih znanstvenic, ki stoji za misijo, Heather Enos, je vse skupaj opisala z besedami, da je sonda "poljubila površje z le nekajsekundnim dotikom".
Sonda naj bi pobrala vsaj 60 gramov materiala, znanstveniki pa so upali celo na nekoliko več. In misija, ki je sicer potekala povsem avtomatsko, je bila očitno celo nekoliko preveč uspešna. Po domnevah znanstvene ekipe, ki stoji za to misijo, naj bi bilo vzorcev za 400 gramov.
Posnetki kamer kažejo, kako uhajajo iz zabojnika. Med vratca, ki zapirajo zabojnik, naj bi se zataknil kamenček in preprečil, da bi se povsem zaprla, povzema BBC. "Znaten del zbranega materiala uhaja," je potrdil vodilni znanstvenik ekipe Dante Lauretta z univerze v Arizoni. "Skrbi me, da delci uhajajo, da smo žrtve lastnega uspeha."
Nasa se zdaj osredotoča na to, kako preprečiti, da bi v vesolje ušlo še več materiala. Zabojnik bodo shranili v sondo. Ta naj bi se na Zemljo vrnila leta 2023.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.