Ena najsvetlejših in najmasivnejših znanih zvezd Wolf-Rayet 124 je junija 2022 postala tudi eden prvih fokusov opazovanj Nasinega vesoljskega teleskopa James Webb. Fotografija naprednega vesoljskega teleskopa pa je razkrila podrobnosti zvezde WR 124, ki jih doslej še nismo videli. Zvezda se sicer nahaja v ozvezdju Strelca, od Zemlje pa je oddaljena 15 tisoč svetlobnih let.
Le redke ogromne zvezde se sicer pred supernovo znajdejo tudi v Wolf-Rayetovi fazi. To je kratko obdobje pred smrtjo zvezde, ko ta odstranjuje svoje zunanje plasti; zaradi tega se okoli njih pojavi meglica prahu in plina. Prav zaradi tega pa je opazovanje Nasinega teleskopa za astronome tako pomembno.
Zvezda WR 124 je 30-krat masivnejša od mase Sonca, doslej pa je v vesolje odvrgla že za 10 Sonc materiala. Ko se ta odvrženi plin odmika od zvezde, se ohlaja, nato pa postane kozmični prah. Ta je za astronome zelo zanimiv, saj je sestavni del delovanja vesolja – ščiti nastajajoče zvezde, pomaga pri oblikovanju planetov, služi pa tudi kot platforma za oblikovanje in združevanje molekul – vključno z gradniki življenja na Zemlji.
Vendar pa je v vesolju še veliko več prahu, kot ga lahko razložijo trenutne teorije. "Vesolje deluje s proračunskim presežkom prahu," so dejali pri Nasi.
James Webb zdaj ponuja nove možnosti za preučevanje podrobnosti v kozmičnem prahu, ki ga je najbolje opazovati z infrardečimi valovi. Webbova bližnja infrardeča kamera (NIRCam) uravnoteži svetlost zvezdnega jedra WR 124 in vozlaste podrobnosti v šibkejšem okoliškem plinu. Srednji infrardeči instrument (MIRI) teleskopa pa razkriva grudasto strukturo meglice plina in prahu izvrženega materiala, ki zdaj obdaja zvezdo.
Pred tem zmogljivim vesoljskim teleskopom astronomi niso imeli dovolj podrobnih informacij, da bi raziskali vprašanja o nastajanju prahu v okoljih, kot je WR 124. Prav tako niso vedeli, ali so prašna zrna dovolj velika in izdatna, da bi lahko preživela supernovo ter tako postala del kozmičnih prašnih delcev. Zdaj pa lahko znanstveniki ta vprašanja raziščejo z dejanskimi podatki.
"Vesoljski teleskop James Webb je vodilni vesoljski znanstveni observatorij na svetu. Webb bo razreševal skrivnosti v našem sončnem sistemu, pogledal v oddaljene svetove okoli drugih zvezd ter raziskal skrivnostne strukture in izvor našega vesolja ter naše mesto v njem. Webb je mednarodni program, ki ga vodi NASA s svojima partnerjema ESA (Evropska vesoljska agencija) in CSA (Kanadska vesoljska agencija)," o projektu James Webb piše Nasa.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.