Najmočnejši vesoljski teleskop James Webb je po več zamudah zaradi tehničnih težav danes le poletel v svoj 1,5 milijona kilometrov oddaljen nov dom. To je skoraj štirikratna razdalja med Zemljo in Luno. Njegov predhodnik, teleskop Hubble, za primerjavo okoli Zemlje kroži na višini približno 550 kilometrov. V nasprotju s svojim predhodnikom bo teleskop Webb krožil okoli Sonca, sočasno z Zemljo.
Vesoljski teleskop, ki je nastajal približno tri desetletja in je vreden več milijard evrov, je Zemljo zapustil v raketi Ariane 5, poletel pa je iz vesoljskega centra Kourou, ki se nahaja v Francoski Gvajani. Po izstrelitvi bodo znanstveniki morali počakati še približno šest mesecev, da bo vesoljski teleskop razgrnil sončne ščite in glavno ogledalo, umeril svoje instrumente, se ohladil in dosegel svoj oddaljeni cilj. Njegov let v orbito naj bi sicer trajal slabe pol ure, signal, ki potrjuje uspešeno prvo fazo poleta, pa naj bi prevzeli v Keniji.
Po 27 minutah leta se je teleskop ločil od zgornjega dela rakete ter je zdaj na poti proti orbiti, ki jo bo dosegel čez mesec dni. "Ločitev teleskopa Webb je uspela, pojdi Webb," je ob tem dejal Jean-Luc Voyer iz nadzornega središča v Kourouju.
Na svojem popotovanju bo James Webb zbiral številne namige, ki bodo znanstvenikom pomagali pri boljšem razumevanju vesolja in Zemlji podobnih planetov zunaj našega osončja, pri čemer bo preučeval tudi pogoje v atmosferi in morebitne sledi življenja. S pomočjo naprednih instrumentov bo vesoljski teleskop James Webb na svoji zgodovinski misiji preučeval nastanek vesolja vse do 200 milijonov let po velikem poku pred 13,8 milijarde let, kar je za 300 milijonov let več kot njegov predhodnik Hubble. Raziskovalci upajo, da bodo s pomočjo novega teleskopa odkrili čim več informacij o rojstvu in razvoju prvih galaksij in zvezd.
Osrednji del teleskopa je njegovo ogromno primarno ogledalo, široko 6,5 metra in sestavljeno iz 18 manjših šesterokotnih ogledal. Izdelana so iz berilija, prevlečenega z zlatom, in optimizirana za odboj infrardeče svetlobe iz daljnih koncev vesolja. Del teleskopa so tudi posebni instrumenti, ki se bodo uporabljali za dva osnovna namena, fotografiranje nebesnih teles in spektroskopijo oz. razčlenitev svetlobe na ločene valovne dolžine za preučevanje fizikalnih in kemijskih lastnosti snovi v vesolju.
Teleskop James Webb je svoje ime dobil po nekdanjem direktorju vesoljske agencije Nasa. Soustanovitelj projekta John Mather je na družbenem omrežju opisal občutljivost tega edinstvenega teleskopa. "Teleskop lahko vidi celo toplotni odtis čmrlja na razdalji Lune," je dejal. Prav njegova omenjena moč pa bo znanstvenikom pomagala odkrivati šibek sijaj, ki so ga pred več milijardami let ustvarile prve obstoječe galaksije in prve nastale zvezde.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.