Preteklo sredo je slabo vreme preprečilo zgodovinsko izstrelitev rakete, v kateri bi Bob Behnken in Doug Hurley po skoraj desetletju ameriške vesoljske suše postala prva astronavta, ki bi znova poletela iz ZDA. Podvig so prestavili zgolj 17 minut pred izstrelitvijo.
Danes so tako poskusili znova, in to uspešno. Raketa Falcon 9 je proti Mednarodni vesoljski postaji (MVP) ob 21.22 po srednjeevropskem času ponesla omenjena ameriška astronavta v kapsuli Dragon, ki je že opravila uspešen polet do MVP brez človeške posadke. Izstrelitev je tudi danes pritegnila veliko število radovednežev, ki so si dogodek lahko ogledali v živo ob obali Atlantika ali ob cesti, ki pelje do izstrelišča. Na prizorišče je kakšno uro pred izstrelitvijo prišel tudi ameriški predsednik Donald Trump. "Pravi talent, pravo znanje, nihče tega ne zna kot mi," je komentiral Trump.
Oba astronavta sta sicer med najbolj izkušenimi člani vesoljske posadke ameriške Nase. Na izstrelitev pa so se pripravljali na slovitem izstrelišču 39A v Kennedyjevem vesoljskem središču na Floridi, od koder so poleteli na Mesec. Od upokojitve zadnjega raketopolana Atlantisa julija 2011 so se iz ZDA še vedno vzpenjale rakete, toda v svojem nosu so nosile le še tovor. Edina pot v orbito za ljudi, predvsem na Mednarodno vesoljsko postajo, pa je vodila prek Rusije oziroma njenega izstrelišča v kazahstanskem Bajkonurju.
Na Mednarodni vesoljski postaji naj bi astronavta po poročanju BBC ostala vse od enega do štirih mesecev, nato pa se bosta vrnila na Zemljo.
Do zdaj je človeka v vesolje uspelo poslati le trem državam – Rusiji, ZDA in Kitajski. ZDA so leta 2011 upokojile raketoplane, astronavte na MVP so nato pošiljale z ruskimi raketami. Za 52 voženj so ZDA Rusiji plačale 3,5 milijarde dolarjev.
KOMENTARJI (282)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.