V četrtek so na Mednarodno vesoljsko postajo izstrelili 128 mladičkov lignjev. Znanstveniki bodo preučevali učinke vesoljskih poletov na koristne interakcije med mikrobi in živalmi. Lignji imajo namreč imunski sistem, ki je podoben človeškemu, poroča BBC.
Nasa je dejala, da bi lahko ta raziskava pripomogla k razvoju zaščitnih ukrepov za ohranitev zdravja astronavtov med dolgimi vesoljskimi misijami. "Živali se zanašajo na naše mikrobe, da vzdržujejo zdrav prebavni in imunski sistem. Ne razumemo popolnoma, kako vesoljski polet spreminja te koristne interakcije," je povedala glavna preiskovalka poskusa Jamie Foster.
Prek lignjev bodo tako odkrivali odgovore na ta pomembna vprašanja v zdravju živali. Lignje bodo pred vrnitvijo na Zemljo zamrznili.
Na raketi Space X se jim je pridružilo tudi 5000 tardigradov (mikroskopskih živali), ki jih imenujemo tudi vodni medvedki. Mikroskopske živali lahko okolje prenašajo bolj ekstremno kot večina drugih živih bitij. Prav zato so odlični za preučevanje, kako se življenje odziva in prilagaja ekstremnim okoljem.
Znanstveniki upajo, da bodo lahko te informacije nato uporabili za razumevanje dejavnikov stresa, ki vplivajo na ljudi v vesolju. "Ena od stvari, ki si jo resnično želimo, je razumeti, kako tardigrade preživijo in se razmnožujejo v teh okoljih in ali se lahko kaj naučimo o trikih, ki jih uporabljajo, ter jih prilagodimo za zaščito astronavtov," je dejal znanstvenik, ki sodeluje pri eksperimentu, Thomas Boothby.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.