Z izbiro le enega zasebnega podjetja je Nasa prekinila dolgoletno tradicijo, običajno namreč izberejo več podjetij, v primeru, če bi bilo eno pri razvoju neuspešno. Muskov Space X je tako premagal podjetje Jeffa Bezosa Blue Origin in tehnološko podjetje, ki deluje na področju obrambe, Dynetics.
Pogodba je težka kar 2,9 milijarde ameriških dolarjev oziroma dobrih 2,4 milijarde evrov.
Muskovo podjetje bo razvilo modul za pristanek na Luni, v okviru Nasinega programa Artemis, katerega cilj je pristanek človeka na Zemljinem naravnem satelitu do leta 2024 – prvič po zadnji misiji Apollo leta 1972.
V kapsuli Orion, ki bo nameščena na raketo Space Launch System, bodo proti Luni poslati štiri astronavte, tudi prvo žensko in prvo temnopolto osebo. Kapsula se bo priključila na vesoljsko postajo Gateway v Lunini orbiti, od koder bosta dva astronavta s Starshipom poletela na površje Lune. Na prvi misiji bi se lahko Orion priključil neposredno na plovilo podjetja SpaceX.
Astronavta bosta na Luni predvidoma preživela en teden. Nato se bosta s Starshipom vrnila v Lunino orbito, od tam pa z Orionom nazaj na Zemljo. SpaceX že dlje časa razvija prototip vesoljskega plovila za večkratno uporabo Starship, ki ga preizkušajo v Teksasu. Vse štiri različice, ki jih je SpaceX preizkusil doslej, so sicer ob poizkusnih poletih eksplodirale.
"Pristanek na Luni v projektu Artemis je ključni del naše strategije z Lune na Mars," je po poročanju Guardiana dejal predstavnik Nase, Steve Jurczyk.
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.