Zahodne velesile, tudi ZDA in EU, TikTok v zadnjem obdobju obravnavajo zelo strogo. Bela hiša je uslužbencem vladnih zveznih agencij že konec februarja naložila, da aplikacijo s službenih naprav odstranijo v roku 30 dni. Uporabo je zaposlenim prepovedala tudi Evropska komisija, slovenski vladni urad za informacijsko varnost pa jo je pred dnevi vsem državnim uslužbencem na službenih napravah odsvetoval.
Osrednji argument za omejevanje uporabe TikToka je strah pred zlorabami podatkov uporabnikov s strani Kitajske. "Če je cilj zaščita nacionalne varnosti, so pozivi k prepovedi ali dezinvestiranju nepotrebni, saj ne eno ne drugo ne rešuje širših izzivov industrije, povezanih z dostopom in prenosom podatkov," pa poudarjajo v TikToku.
"Prepričani smo, da je najboljši način za naslavljanje strahov glede nacionalne varnosti transparentna, v ZDA temelječa zaščita podatkov in sistemov ameriških uporabnikov," so pojasnili in se zavzeli tudi za nadzor, ki bi ga opravljal nekdo tretji.
ZDA pritiska na kitajsko podjetje, naj omrežje proda
Analitiki pa ugotavljajo, da Washington stopnjuje pritisk na kitajski ByteDance, da bi se odločil prodati TikTok. Bela hiša je minuli teden pozdravila predlog zakona, ki so ga pripravili senatorji obeh strank in bi ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu omogočil prepoved TikToka. "Zakon bo ameriški vladi omogočil, da določenim tujim oblastem prepreči izkoriščanje tehnoloških storitev ... na način, ki je tvegan za občutljive ameriške podatke in našo nacionalno varnost," je dogajanje pospremil Bidnov svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan.
TikTok pa je tudi tarča ločene zakonodaje, ki je v obravnavi v predstavniškem domu ameriškega kongresa.
Kitajska je medtem danes ZDA pozvala, naj "ustavi nerazumljiv pritisk" na TikTok, saj da omejitve kažejo na poslovno okolje, diskriminatorno do tujih podjetij. "Izzivov varstva podatkov se ne bi smelo uporabljati kot orodje, s katerim nekatere države pretirano poudarjajo koncept nacionalne varnosti, zlorabljajo moč in neupravičeno zatirajo podjetja drugih držav," je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Vang Venbin. Kot je opozoril, ZDA do zdaj še niso predložile nobenega dokaza, da aplikacija predstavlja grožnjo njihovi nacionalni varnosti.
Zaskrbljenost nad TikTokom od preleta kitajskega vohunskega balona narasla
V ZDA se je zaskrbljenost na tem področju sicer povečala, potem ko so v svojem zračnem prostoru nedavno zaznali kitajski balon, ki naj bi bil na vohunski misiji. Sicer pa ima TikTok po svojih navedbah po svetu več kot milijardo uporabnikov, med njimi 100 milijonov v ZDA. Prav tam je postal kulturno zelo močan, posebej med mladimi. Aktivisti trdijo, da bi prepoved aplikacije pomenila napad na svobodo govora in zadušila izvoz ameriške kulture in vrednot uporabnikom aplikacije v druge dele sveta.
Čas, ki ga uporabniki porabijo na TikToku, je že presegel čas, ki ga namenijo omrežjem YouTube, Facebook, Instagram ali Twitter in se približuje času, porabljenem za spremljanje vsebin na Netflixu, pa ugotavlja organizacija Insider Intelligence.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.