Od leta 2009 vabila ni prejelo kar 450.000 žensk, starih med 68 in 71 let, poroča BBC. Med 50. in 70. letom ženske v Veliki Britaniji prejmejo vabilo vsaka tri leta, saj se tveganje za raka dojk s starostjo povečuje, po 70. letu starosti pa lahko zdravnika same zaprosijo za mamografijo.
V nagovoru parlamenta se je Jeremy Hunt opravičil za napako ženskam in njihovim družinam, ob tem pa napovedal še neodvisno preiskavo.
Vse, ki vabila niso prejele, bodo dobile pismo do konca meseca maja in termin za mamografijo. Hunt je poudaril, da bodo poskrbeli, da dodatne preiskave ne bodo povzročile zamud in problemov za druge ženske. "Ugotoviti moramo točno število ljudi, ki jih je to prizadelo, zakaj točno se je zgodilo in nato poskrbeti, da se ne zgodi nikoli več," je še dodal.
Ženske na Škotskem, v Walesu in Severni Irski naj ne bi bile oškodovane, saj imajo tam drugačne računalniške sisteme. Kljub temu naj bi tudi tam izvedli neodvisno preiskavo.
Rak dojke v Sloveniji
Podobno kot v drugih razvitih državah po svetu, je tudi v Sloveniji rak dojke najpogostejši rak med ženskami. Med obolelimi sta tudi dva odstotka moških.
Pri nas deluje presejalni program Dora, ki je od začetka leta 2018 prisoten po vsej Sloveniji. V desetih letih delovanja je bilo vzpostavljenih 11 presejalnih centrov, deluje pa tudi 6 mobilnih enot.
Na mamografski pregled so vabljene ženske med 50. in 69. letom starosti, in sicer na vsaki dve leti. V tem obdobju je namreč možnost za nastanek raka dojk največja.
Nasveti za zgodnje odkrivanje raka dojk
Ker ženske pred 50. letom ne prejmejo vabil, je pomembno samopregledovanje dojk. Na Dori svetujejo, da naj bo do menopavze to vsak deseti dan po začetku menstruacije, kasneje pa na katerikoli izbrani dan v mesecu. Ob tem je treba biti pozoren na spremembo dojke (velikost, vdrtost/izbočenost, spremembe na bradavici), na izcedek in bolečino.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.