
Pri razkritju več kot treh milijard vesoljskih teles tudi v drugače poimenovani galaksiji Mlečna cesta, so si raziskovalci pomagali z 'Dark energy kamero' (DEC) na mednarodnem observatoriju Cerro Tololo v Čilu. 40 milijonov dolarjev vredno napravo so na konec štirimetrskega teleskopa observatorija v čilskih Andih namestili leta 2012. Tehta dobre štiri tone. Na kolažu fotografij galaksije, ki jih je posnela, je razvidno čisto vsako nebesno telo, piše Space.com.
"Predstavljajte si skupinsko fotografijo več kot treh milijard ljudi, na kateri se lahko prepozna čisto vsakega posameznika," je ob razkritju fotografije in raziskave dejala direktorica oddelka za astronomske znanosti pri ameriški nacionalni znanstveni fundaciji (NSF) Debra Fischer. "Astronomi bodo lahko po najbolj podrobnem portretu Rimske ceste brskali še vsaj naslednjih 10 let," je prepričana.
Galaksijo sicer sestavlja na stotine milijard zvezd, ogromni oblaki plina in prahu ter ogromna območja, kjer zvezde še nastajajo. Fischerejeva je dodala, da je ob vsem tem kategoriziranje novih objektov zelo težka naloga, a da ji je bila ekipa zaradi nazornega kolaža kos. Raziskavo s kolažem je NSF objavila v sredo.
Izdelava trajala dve leti: kolaž ima več kot 10 terabajtov podatkov
Izdelava kolaža je trajala dve leti, v tem času pa je DEC proizvedla več kot 10 terabajtov podatkov s 21.400 posnetkov južnega neba. S kamero so ravnine galaksije opazovali na skoraj vseh infrardečih valovnih dolžinah, tako podrobnih fotografij v preteklosti še nismo posneli, so dodali avtorji. "Pozorni smo bili na vire svetlobe, ki so se pojavljali eden čez drugega," je tudi dodal glavni avtor raziskave Andrew Saydjari, sicer doktorski študent.

Opazovanje galaktične ravnine je bilo kljub temu zahtevno, saj temne vitice plina in prahu lahko popolnoma absorbirajo svetlobo zvezd in zakrijejo tiste s šibkim sijem. Medtem svetloba iz gostih in hladnih meglic ovira merjenje svetlosti okoliških teles. Zaradi že omenjenega prikrivanja zvezd je prav tako izredno težko razlikovanje sosednjih virov energije.
A fotografiranje z infrardečo svetlobo te tegobe lahko v veliki meri odpravi. Plinski oblaki namreč svetlobe pri teh valovnih dolžinah ne absorbirajo, zato so vidne tudi za njimi skrite zvezde. Saydjari je z ekipo pri tem uporabil tudi inovativen način obdelave podatkov, s katero je napovedal verjetnost skrivanja dodatnega objekta za svetlo zvezdo.
Prav tako so podatke, pridobljene s kamero, v čilskem observatoriju izboljšali s pomočjo slik iz drugih teleskopov. "Katalog je z njihovo pomočjo prikazal tudi veliko temnejše zvezde," je izpostavil soavtor študije Edward Schlafly. "S to novo raziskavo lahko naslikamo tridimenzionalno strukturo zvezd in prahu v galaksiji brez primere," je zaključil.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.