Ste tudi vi opazili nagradno igro družbe Volkswagen Slovenija, v kateri je glavna nagrada 30 tisoč evrov vreden osebni avto? Se je tudi vam zdelo preveč dobro, da bi bilo res? Potem ste najbrž med tistimi, ki se jim je še pravočasno prižgala rdeča luč. Kajti - nagradne igre ni, Facebook račun, prek katerega jo promovirajo, pa je lažen.
"Organizatorji" še ene v vrsti spletnih prevar sodelujoče pozivajo, naj všečkajo njihovo stran in objavo, označijo dva prijatelja in objavo delijo.
Družba Volkswagen Slovenija se je že pred dnevi odzvala in sledilce opozorila, naj nikar ne nasedajo. Tole so zapisali na svoji Facebook strani: "Opozorili ste nas na nagradno igro, ki naj bi obljubljala nagrado v obliki avtomobila Volkswagen Touareg. Opozarjamo, da naše podjetje s to aktivnostjo NIKAKOR NI povezano. Prosimo vas, da o tem obvestite tudi vaše prijatelje in našo objavo delite. Prav tako vas prosimo, da stran, kjer se izvaja lažna nagradna igra, tudi sami prijavite Facebooku, saj lahko le na tak način skupaj preprečimo nadaljnje zlorabe."
Kako to naredite, si lahko pogledate v galeriji.
Kako prepoznati lažno Facebook stran?
Z nekaj povsem preprostimi koraki boste zlahka razkrinkali prevarante.
1. Stopite v stik z njimi in jim postavite nekaj preprostih vprašanj.
2. Preglejte njihov profil in poiščite trditve, ki jim je težko verjeti.
3. Ugotovite izvor objavljenih fotografij.
4. Preverite jih na internetu.
6. Preverite "všečke" in komentarje.
7. Preverite, če jih je kdo označil v svojih objavah.
V tokratnem primeru hitro zbode v oči, da je "nagradna igra" njihova edina objava, da imajo le par fotografij (zgolj tiste, ki so jih potrebovali za vzpostavitev Facebook strani), da je vizitka prazna ...


Recept za hitro preverjanje pristnosti strani ...
... je naslednji: preverite URL-naslov. Pri lažnih se razlikuje od imena strani.
Volkswagen Slovenija (originalna stran) ima sledečega: https://www.facebook.com/VolkswagenSlovenija/
To pa je URL-naslov lažne strani: https://www.facebook.com/VW-Slovenia-316717725746411/ Opazite številke na koncu, ki z imenom nimajo nikakršne zveze?
"Glede na to, da gre za klasično všečkaj-deli-zadeni shemo, da ni uradnih podatkov o organizatorju nagradne igre, da so podatki na FB spletni strani zelo skopi in na dejstvo, da je ustanovljena pred kratkim, bi sklepal, da gre za lažno nagradno igro," pravi Gorazd Božič, strokovnjak za spletno varnost pri SI-CERT.
Takšne nagradne igre se sicer pojavljajo že nekaj let, vsem pa je skupno, da se Facebook stran pojavi nenadoma, brez opisa, brez pogojev in pravil sodelovanja, brez navedbe organizatorja ... "Namen takšnih akcij je zgolj pridobiti veliko število novih članov v zelo kratkem času, obljubljene nagrade pa nikoli ne podelijo. Pa jim to uspeva? Seveda. In to fantastično, vsako podjetje, društvo lahko samo sanja o takšnih rezultatih – brez enega samega evra, vloženega v oglase," so - sicer že pred leti - zapisali pri SI-CERT. Žal, kljub vsem opozorilom, danes ni nič drugače.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.