Znanstveniki so odkrili najglobljo točko na celinski Zemlji. Našli so jo na vzhodu Antarktike, pod Denmanovim ledenikom, predstavili pa so jo na novem zemljevidu Belega kontinenta. Slednji zapolnjuje vrzeli, ki so jih pustile zračne raziskave in podrobno prikazuje temelje pod ledom: "Nedvomno gre za najbolj natančen prikaz, kaj se skriva pod ledeno odejo Antarktike," je po poročanju BBC dejal Mathieu Morlighem, ki se je s projektom ukvarjal zadnjih šest let.
Z ledom napolnjeni kanjon sega kar 3,5 kilometra pod morsko gladino. Tako globoke doline običajno najdemo zgolj v oceanih. "Jarki v oceanih so globlji, a to je najgloblji kanjon na kopnem," pojasnjuje Morlighem.
Za primerjavo – za najnižjo depresijo na Zemlji sicer velja obala Mrtvega morja, ki leži 413 metrov pod morsko gladino, za najnižjo točko na Zemlji pa Marianski jarek, ki je globok kar 11 kilometrov. Tudi na kopnem sicer obstajajo jarki, ki so globlji, na primer kanjon Yarlung na Kitajskem, a njihovo dno leži nad morsko gladino.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.