Izbruhi nekaterih vulkanov na Marsu so bili tako močni, da so v zrak pognali za več oceanov veliko količino prahu in toksičnih plinov. To je preprečilo, da bi sončna svetloba pripotovala do površja planeta.
Med raziskovanjem topografije in mineralne sestave območja na severu tega rdečega planeta, ki se imenuje Arabia Terra, so znanstveniki odkrili dokaze o več tisoč takšnih velikih izbruhih, ki so pred približno štirimi milijardami let v časovnem obdobju 500 milijonov let predrli površino planeta.
Prav vsak od teh izbruhov je močno vplival na podnebje na Marsu. Nekateri so ga spremenili celo za več desetletij. "Plin bi lahko zgostil atmosfero ali pa zastrl sonce in tako poskrbel za ohladitev atmosfere," je dejal Nasin geolog Patrick Whelley, ki je vodil študijo na Arabii Terri.
Po takšnem izbruhu se je vulkan sesedel v ogromno kaldero.
Na raziskovanem območju so znanstveniki sprva odkrili sedem kalder, ki so bile prvi pokazatelj, da bi lahko nekoč tam obstajali aktivni vulkani. V preteklosti so znanstveniki verjeli, da gre za vdolbine, ki so na površju Marsa ostale po padcu asteroidov. A študija iz leta 2013 je prvič predlagala, da bi lahko šlo za vulkanske kaldere.
Whelley in njegovi sodelavci so začeli dokaze o pepelu iskati po srečanju z vulkanologinjo Alexandro Mariello Novak, ki je z uporabo Nasinih podatkov z Marsa na planetu že iskala pepel. Vulkanologinja je združila moči z Whelleyjem in njegovo ekipo ter pozornost preusmerila prav na Arabio Terro.
Znanstveniki, ki so leta 2013 identificirali kaldere, so na podlagi velikosti posamezne kaldere izračunali tudi velikost izbruha. Ta informacija je Whelleyjevi ekipi omogočila, da je preračunala, koliko izbruhov bi bilo potrebnih za debelino pepela, ki so jo odkrili. In izračuni so pokazali, da je izbruhnilo več tisoč vulkanov.
Vprašanje pa ostaja, kako ima lahko planet na določenem območju le eno vrsto vulkanov. Na Zemlji so namreč vulkani, ki so sposobni "superizbruha", razporejeni po vsem svetu in tako obstajajo na območjih, kjer so prisotne tudi druge vrste vulkanov.
Tudi Mars ima vulkane različnih vrst, med katerimi je tudi največji vulkan v solarnem sistemu, imenovan Olympus Mons. Gre za t. i. ščitasti vulkan. A po do sedaj zbranih podatkih ima eksplozivne vulkane le Arabia Terra.
Obstaja sicer možnost, da so bili nekoč tudi vulkani na Zemlji koncentrirani na le enem območju, a da so se s premikanjem tektonskih plošč prerazporedili po svetu ali pa da so bili fizično ali kemično uničeni.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.