Vesoljsko plovilo je uspešno poletelo iz svojega izstrelišča v Teksasu, a je proti koncu testnega poleta izgubilo radijski stik s podjetjem. "Kljub temu je neverjetno videti, kako daleč smo prišli tokrat," so dejali pri SpaceX. Nad izidom testnega poleta je bil navdušen tudi šef tehnološkega podjetja Elon Musk. "Starship bo človeštvo popeljal na Mars," je zapisal na družbenem omrežju.
Prvi dve plovili, ki so ju izstrelili aprila in novembra lani, sta kmalu po začetku misije razpadli. Musk je tokrat od svoje ekipe pričakoval pomemben napredek ... in ga je tudi dobil. Raketa je izstrelitveno ploščad zapustila z glasnim ropotom 33 motorjev, plovilo pa je nato pri vzponu v vesolje brezhibno prešlo vse pričakovane faze.
Spodnja polovica nosilne rakete se je prav tako uspešno ločila, zgornji del plovila pa je nato poletel čez Atlantik in južno Afriko. S pomočjo kamer so upravitelji rakete lahko spremljali spektakularen pogled na Zemljo z višine okoli 160 kilometrov, poroča BBC.
Nato je sledil še zadnji del testnega poleta – ponoven vstop v atmosfero. Plovilo bi se moralo takrat spustili v Indijski ocean, a je upravitelj rakete kmalu po ponovnem vstopu izgubil stik z raketo. Slednje sicer predstavlja senco razočaranja, saj plovila ob vračanju na Zemljo niso uspeli rešiti. Vendar pa so inženirji podjetja SpaceX zagotovo zadovoljni, da je razvoj najmočnejše rakete na svetu na dobri poti. Tokrat so namreč plovilo "izgubili" šele ob vstopu v atmosfero.
Če bo inženirjem uspelo izpopolniti Starship, bo to revolucionarno plovilo. Zasnovan je tako, da ga je mogoče v celoti in hitro znova uporabiti. Deluje torej podobno kot letalo, ki po zaključku poleta potrebuje le novo zalogo goriva, nato pa se lahko poda na novo pot. To ter zmožnost, da lahko naenkrat v orbito ponese več kot sto ton, bi namreč radikalno znižalo stroške vesoljske dejavnosti.
Za Elona Muska je Starship ključen za njegov projekt Starlink, ki vzpostavlja globalno omrežje širokopasovnih internetnih satelitov. Nova raketa bo namreč lahko postavila veliko več vesoljskih plovil za omrežje. Starship pa mu bo ob tem pomagal uresničiti dolgoletno ambicijo, da bi lahko ljudi in potrebne zaloge ponesel na rdeči planer, kjer bi zgradil človeško naselje.
Starship je sicer tudi osrednjega pomena za program vesoljske agencije Nasa Artemis, ki bi še v tem desetletju na Luno znova vrnila človeka.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.