Elon Musk je pred petkovo predstavitvijo namigoval, da bo na človeku predstavil delujočo tehnologijo, nekakšen čip oziroma napravo, ki bi povezala človeške možgane z računalnikom oziroma omogoča komunikacijo možganov z računalnikom. To naj bi bil tudi glavni cilj njegovega nevroznanstvenega podjetja Neuralink, katerega soustanovitelj je.
A na petkovem dogodku je zbranim predstavil tri pujse – prvi ni imel vsajenega čipa podjetja Neuralink, drugemu naj bi ga vsadili pred meseci in nato odstranili, ter Gertrudo, ki naj bi imela posebno napravo vstavljeno že dva meseca.
Šlo naj bi za vsadek s tankimi žicami v velikosti kovanca, je dejal znani izumitelj in ustanovitelj podjetij Tesla ter SpaceX. Omenjeni dogodek Neuralinka, na katerem je Musk predstavil Gertrudo, naj bi bil namenjen privabitvi novih zaposlenih. Neurolink trenutno zaposluje okoli 100 ljudi, ta številka pa naj bi se kmalu lahko povečala na 10.000, trdi Musk.
Znanstveniki upajo, da bi s tem lahko pomagali ljudem z različnimi nevrološkimi stanji, osebam s paralizo pa bi to omogočilo, da na primer nadzorujejo računalniško miško, navaja Guardian.
Že julija 2019 je Neuralink javnosti predstavil zasnovo, ki vsebuje vsaditev tankih elektrod oziroma "niti" v možgane, te pa naj bi bile nato povezane s posebno brezžično napravo, ki bi jo namestili za ušesom.
Nova naprava, ki jo je včeraj predstavil Musk, je sicer manjša od lani predstavljene, poleg tega pa ne potrebuje vidne naprave za ušesom. V možgane naj bi jo namestili s posebnim posegom pod lokalno anestezijo. Poleg tega je napravo mogoče odstraniti, je zatrdil Musk in ob tem predstavil še Dorothy, ki naj bi ji pred meseci vsadili omenjeno napravo, nato pa ji jo uspešno odstranili. "Dorothy je dokaz, da lahko vsadiš Neuralink in ga tudi odstraniš. Je zdrava, srečna in v ničemer se ne razlikuje od običajnega pujsa," njegove besede povzema Guardian.
In čeprav naj bi se tovrstna naprava primarno uporabljala v zdravstvene namene, je Musk v petek dejal, da bi človeku lahko pomagala tudi konkurirati umetni inteligenci, ki jo je označil za "eksistencialno grožnjo". Ob tem pa je trdil, da bi se tehnologijo lahko uporabljalo tudi za na primer igranje videoigric, pomagali bi lahko osebam s poškodbami hrbtenjače.
Musk ob vseh trditvah ni predstavil nobenih znanstvenih dokazov ali podatkov o sami napravi ali njeni vsaditvi v Gertudo. "Na vse s področja nevroznanosti bi naredili velik vtis, če bi dejansko predstavili podatke o napravi," je za Guardian dejal Graeme Moffat z Univerze v Torontu.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.