Mediji imamo Elona Muska 'radi', saj pač velikokrat ponudi kosti za glodanje. Tako poročamo o njegovih uspehih, ki jih beleži s SpaceX-om, seveda spišemo tudi marsikatero kritično na račun zamud pri dobavi električnih avtomobilov Tesla ali nenavadnega obnašanja do investitorjev, ko je med nedavnim konferenčnim klicem vprašanja enega od analitikov označil za "dolgočasna in bebava", znajde pa se tudi v tračarskih rubrikah, ko se pojavi (ali razide) z novim dekletom.
Očitno ljubezen ni obojestranska. Musk je namreč s serijo tvitov udrihal po medijih in novinarjih ter napovedal ustanovitev spletne strani, na kateri bi lahko bralci podeljevali ocene o kredibilnosti medijskih zgodb, virov in samih novinarjev.
Negativno poročanje mu je šlo v nos
Muska so zadnje dni močno (z)motile novice o Tesli. Različni mediji so razpravljali o prometnih nesrečah s smrtnimi izidi, v katere so bili vpleteni Teslini modeli, pa poročila o domnevno slabih delovnih razmerah v podjetju, o problematičnem zavornem sistemu električnih avtomobilov ... Musk meni, da so novice povsem neupravičene in da se o drugih avtomobilskih znamkah ne piše toliko, ker so pač pomembni oglaševalci.
''Problem je, da so novinarji pod stalnim pritiskom, da dobijo največje možno število klikov in tako zaslužijo oglaševalski denar ali pa so odpuščeni,'' je pokomentiral Musk (s čimer bi se verjetno marsikateri novinar celo strinjal) in nadaljeval, da pa se zaplete, ker Tesla ne oglašuje za razliko od proizvajalcev avtomobilov na fosilna goriva, ki so med - svetovno gledano - največjimi oglaševalci.
Musk je medije obtožil hinavščine in nepoštenosti ter omenil novo storitev.
''Ustanovil bom spletno stran, na kateri bo javnost lahko glasovala o resnici posameznega članka in sledila ocenam kredibilnosti za vsakega novinarja, urednika in medij,'' je tvitnil in dodal, da se bo stran imenovala Pravda, kar v ruščini pomeni ''resnica'', hkrati pa je to tudi ime osrednjega časnika komunistične partije v nekdanji Sovjetski zvezi.
Prav zaradi imena nekateri dvomijo o resnosti teh napovedi, a po drugi strani je Jared Birchall, ki je tesno povezan z Muskom – podpisan je tudi pod ustanovitvijo podjetja The Boring Company – že lani ustanovil podjetje Pravda Corp.
Kakšne bi bile lahko posledice?
Dejstvo je, da Musk zna dvigovati prah in tudi tokrat je bilo temu tako. Številni so njegovo idejo sprejeli z velikim odobravanjem, češ da bi to res nastavilo pravo ogledalo medijem, spet drugi pa so opozorili na izjemno negativne posledice takšnega poskusa, saj je znano, da so manipulacije spletnih glasovanj precej enostavne.
Komentatorji po različnih spletnih portalih so tako izpostavljali, da je to precej slaba ideja, češ da splošna javnost v določenih primerih zaradi slabega poznavanja področja niti ne more razbrati resnice (spomnimo, nekateri so prepričani, da je evolucija izmišljotina in da je svet nastal pred nekaj tisoč leti), prav zato, kot meni Siva Vaidhyanathan z univerze v Virginiji, bi bilo bolj smiselno, da bi za tako spletno stranjo stala ekipa neodvisnih medijskih strokovnjakov, ki bi uporabljala skrbno izbrano metodologijo.
Prav zato Vaidhyanathan, kot je dejal za CNN, meni, da se nemudoma postavi kredibilnost takšnega mesta pod vprašaj, če ga vodi šef več podjetij, kot je Elon Musk.
''Zadnje, kar rabimo, je, da nam še eden bogat in vpliven mož grozi, da bo utišal vsakega novinarja, ki ne vidi stvari v enaki luči kot on,'' je za CNN komentiral Timothy Karr iz organizacije Free Press. Na Twitterju je kar nekaj uporabnikov Muska zaradi teh izjav primerjalo z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki medije pljuva vse povprek.
Musk podrobneje sicer na Twitterju za zdaj ni razlagal, kdo bi vodil stran oziroma kako bi to glasovanje sploh potekalo. Na konkretnejše sodbe, za kako dobro ali slabo idejo gre, je treba torej počakati na nekaj več podrobnosti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.