Znanost in tehnologija

Med najbolj ogroženimi skupinami uporaba interneta nižja

Ljubljana, 20. 04. 2020 13.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V času karantene in omejitve gibanja je informacijska tehnologija ključnega pomena, saj nam pomaga vzdrževati stike z ljubimi osebami, poslovne stike in šolarjem omogoča šolanje na daljavo. Po podatkih Sursa se delež uporabe tehnologije s starostjo znatno zmanjšuje in v času epidemije je med najbolj ogroženimi skupinami uporaba interneta nižja.

V času omejevalnih ukrepov ima informacijsko-komunikacijska tehnologija zelo pomembno vlogo. Kot tudi poudarjajo na Sursu, ima ključno vlogo pri vzdrževanju socialnih stikov. Po zadnjih podatkih Sursa je med starimi od 16 do 74 let 83 % rednih uporabnikov interneta. Se pa ta delež s starostjo znatno zmanjšuje. Med najstarejšimi je rednih uporabnikov interneta nekaj manj kot polovica, hkrati jih 47 % interneta ni uporabljalo še nikoli. 

Podatki še kažejo, da je med osebami, starimi od 65 do 74 let, manj kot petina že kdaj telefonirala ali video telefonirala s spletno kamero prek interneta, izmenjavala sporočila prek programov, kot so Viber, WhatsApp, Skype, Messenger, Snapchat (uporabljalo neposredno sporočanje) ali uporabljala spletna družabna omrežja. Med mladimi (od 16 do 24 let) pa družbena omrežja uporablja 89 % oseb, veliko večji delež jih uporablja tudi programe za neposredno sporočanje in telefoniranje ali video telefoniranje prek spleta.

Uporaba storitev e-bančništva je najbolj razširjena med srednjo generacijo. Med osebami v starosti od 25 do 64 let jih e-bančništvo uporablja več kot polovica, med osebami v starosti od 16 do 24 let malo manj, 41 % oseb, med osebami v starosti od 65 do 74 let pa še manj, 16 % oseb. S starostjo upada tudi delež uporabnikov spletnih strani javnih ustanov (storitev e-uprava).

Surs je zbral tudi podatke o spletnem nakupovanju. V obdobju 12 mesecev je vsaj en spletni nakup opravilo 56 % oseb, starih od 16 do 74 let. Med osebami, starimi od 16 do 34 let, so spletni nakup opravile več kot tri četrtine oseb. Delež se nato s starostjo zmanjšuje in med osebami, starimi od 65 do 74 let, je bilo e-kupcev le 18 %. 

Največ jih prek spleta kupuje oblačila in športno opremo ali obutev ter si prek spleta organizira nastanitve in prevoze. Dobrine za vsakdanjo uporabo, npr. hrano, kozmetiko je v 2019 kupovalo 22 % e-kupcev, zdravila, prehranska dopolnila (npr. vitamine) pa 16 % e-kupcev. Največ e-kupcev je kupovalo pri spletnih prodajalcih iz Slovenije, in sicer 74 %.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rožice cvetijo
20. 04. 2020 16.58
+0
Jaz dosledno upoštevam reklo " učimo se celo življenje". Nekateri pa pač mislijo, da se učenje konča, ko prestopijo čez prag obveznega šolanja. In,rezultati so tu.