V letu 2020 so proti rdečemu planetu poletele kar tri misije: ameriška, kitajska in tudi prva arabska. Združeni arabski emirati (ZAE) so junija lani uspešno začeli prvo arabsko medplanetarno misijo in Rdečemu planetu naproti poslali Upanje oziroma Al Amal.
Pred njo je danes bil odločilni del potovanja – utiranje v Marsovo orbito. S hitrostjo 120.000 kilometrov na uro je morala 27 minut 'pritiskati na zavoro', da jo je 'ujela' gravitacija planeta, kar so že poimenovali "pol ure groze".
"Vstopamo v kritično fazo. Fazo, ki bo odločila, ali bomo dosegli Mars ali ne," je pred tem za BBC dejal vodja projekta Omran Sharaf. "Če bomo prepočasni, bomo strmoglavili na Mars, če bomo prehitri, ga bomo zgrešili."
In napetost se je obrestovala. "Čestitke. Kar vam je uspelo, je v čast vam in vaši državi," je povedal prestolonaslednik, princ Mohamed bin Zajed ob obisku centra poveljstva misije na Mars. Prisotni v centru so zaploskali, ko so razglasili uspeh misije. Največja stolpnica na svetu Burdž Kalifa pa je zažarela v rdeči in modri barvi, poroča STA.
Peta država sveta, ki je dosegla Rdeči planet
Celotni vstop v orbito je potekal popolnoma avtomatsko, ZAE pa so s tem postali peta država na svetu sveta, ki je dosegla Marsovo orbito.
Že jutri pa bo Upanje dobilo družbo – pridružila se mu bo kitajska sonda Vprašanja nebu 1, konec meseca pa še ameriška Vztrajnost.
Upanje ZAE bo dve leti v orbiti preučevalo podnebje, spodnjo plast atmosfere in vremenske spremembe na Marsu ter poskušalo odgovoriti na vprašanje, zakaj kisik in vodik uhajata v vesolje. Obenem bo nazaj na Zemljo pošiljala fotografije Rdečega planeta. "Kakršnekoli fotografije Marsa bomo dobili, bodo ikonične," je za BBC dejala predsednica Vesoljske agencije ZAE Sarah Al Amiri.
Sonda, za razliko od drugih dveh, na Marsu ne bo pristala, temveč bo krožila v njegovi orbiti celotno Marsovo leto oziroma 687 dni.
Sonda Upanje je le prvi korak v veliko bolj daljnosežnem načrtu ZAE – gradnji človeškega naselja na Marsu v naslednjih 100 letih.
Že v sredo bo po načrtih v Marsovo orbito kot rečeno prispela kitajska misija Vprašanja nebu 1, kasneje pa še Nasin rover Vztrajnost oziroma Perseverance. Glavni cilj je iskanje sledi starodavnega mikrobnega življenja. Poleg tega bo v kraterju Jezero, kjer je pred 3,5 do 4 milijarde let tekla voda, zbiral vzorce kamnin in prsti, ki naj bi jih na Zemljo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo pripeljali leta 2031. Z Vztrajnostjo je proti Marsu odpotoval tudi brezpilotni helikopter Ingenuity oziroma Iznajdljivost, ki bo postal prvi helikopter, ki bo letel na drugem planetu.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.