Okostje 10.000 let starega odraslega samca dlakavega mamuta, ki so ga znanstveniki skrbno odstranili iz tal sibirskega jezera Pečenelatovo, ki leži na polotoku Jamal, je izjemno dobro ohranjeno. Znanstveniki so konec julija pet dni prečesavali tla jezera za ostanki, in med drugim našli tudi dobro ohranjeno kožo ter celo iztrebke. Odstranili so že okoli 90 odstotkov ostankov mamuta.
Mamuta bodo verjetno poimenovali Tadibe - po lokalni družini, ki je prva opazili okostje. Dlakavi mamut naj bi bil star med 15 in 20 leti, visok je bil tri metre.
Andrej Gusev iz Centra za preučevanje Arktike je za Guardian dejal, da je žival dobro ohranjena, odstranjevanje okostja pa je bilo bolj naporno, saj so bile kosti 'pomešane'. "Domnevali smo, da so kosti ohranjene v anatomskem redu. A prvi in drugi dan ekspedicije sta pokazala, da to velja le za zadnji del okostja. Preostale kosti so bile v tako kaotičnem redu, da je bilo nemogoče ugotoviti, kam spadajo."
Med drugim so izkopali prednjo in zadnjo nogo, dele lobanje in več reber s kosi mehkega tkiva ter več kosov ohranjene kože, posebej zanimiv za nadaljnjo raziskovanje pa bo tudi iztrebek. Znanstveniki bodo namreč na podlagi tega lahko odgovorili na vprašanja o prehranjevanju mamuta pa tudi o okolju v katerem je živel.
Vzrok smrti mamuta ni znan, na kosteh sledi poškodb niso našli.
Zaradi podnebnih sprememb in vse toplejših temperatur na ruskem severu ter posledično taljenja permafrosta oziroma trajno zamrznjenih tal večno mrzle Sibirije, tovrstne najdbe postajajo vse bolj pogoste. Med drugim so lani odkrili neverjetno dobro ohranjeno glavo volka.
Na območju Rusije so v preteklosti odkrili fosilne ostanke mamutov, ki segajo do 30.000 let v preteklost. Najstarejši ostanki dlakavega mamuta pa segajo celo 150.000 let nazaj.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.