Študija, danes objavljena v Nature Astronomy, izpodbija dosedanje teorije, ki pravijo, da so trki asteroidov in kometov zgolj uničili del površja, Lunina skorja pa da se je oblikovala z dvigom magme iz notranjosti. Namesto tega avtorji omenjene študije domnevajo, da je prišlo do nekakšnega ogromnega trka, podobnega tistemu, ki je na Zemlji prispeval k izumrtju dinozavrov – in ta trk naj bi tudi oblikoval starodavne kamnine, ki jih še danes najdemo na Luni, ugotovitve študije povzema Independent.
Skupina znanstvenikov je namreč opravila nove analize vzorcev kamnin, ki so jih z Lune prinesli astronavti misije Apollo 17 leta 1972. Odkrili so dokaze, da so bile kamnine oblikovane ob izjemno visokih temperaturah, ki naj bi presegale 2300 stopinj Celzija. Odkrili so namreč sledi kubičnega cirkonija, kar pa je mogoče le pri kamninah, ki so bile segrete na več kot 2300 stopinj Celzija. To pa bi se lahko po mnenju znanstvenikov zgodilo v primeru izjemno velikega trka. Raziskave so prav tako pokazale, da so bile oblikovane 4,3 milijarde let nazaj.
"Odkritje razkriva, da so nepredstavljivi nasilni trki pomagali oblikovati Lunino skorjo, ne pa je uničiti," je za Independent dejal dr. James Darling z Univerze Portsmouth.
Nove raziskave in odkritja znanstvenikom pomagajo pri razumevanje formiranja Lune ter hkrati ponujajo več informacij tudi glede nastanka našega planeta. "S preučevanjem Lune lahko bolje razumemo zgodnjo zgodovino Zemlje. Če so veliki trki pomagali oblikovati kamnine na Luni, se je podoben proces verjetno odvijal tudi na Zemlji," pravi Lee White iz Royal Ontario Museum.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.