Raketo Space Launch System (SLS) so pred načrtovanim poletom že premaknili na ploščad 39B v Kennedyjevem vesoljskem središču na Floridi, poroča BBC. 100-metrska raketa bo proti Luni potovala brez posadke, prihodnje misije pa bodo nazaj na Luno po več kot 50 letih znova vrnile tudi astronavte.
Gre za pomemben trenutek za vesoljsko agencijo Nasa, ki bo decembra praznovala 50. obletnico Apolla 17, zadnjega pristanka človeka na Luni. Nasa je sicer že pred časom obljubila, da se bo vrnila s svojim novim visokotehnološkim programom Artemis. Vrnitev na Luno vidi tudi kot pripravo za odhod na Mars, ki naj bi ga astronavti opravili enkrat po letu 2030. "Vsem, ki zremo v Luno in sanjamo o dnevu, ko se bo človeštvo vrnilo na njeno površje, sporočam – ljudje, tukaj smo! Vračamo se. Naše potovanje pa se začenja z Artemido 1," je sporočil Bill Nelson iz Nase.
Prvi polet rakete Artemis 2 s posadko je predviden za leto 2024, leta 2025 pa naj bi jim sledila raketa Artemis 3, ki bo poskrbela, da bo človeštvo tudi znova stopilo na Luno. Vesoljska agencija ob tem obljublja, da bo leta 2025 na površje Lune prvič stopila tudi ženska noga.
Artemis 1 ima sicer več možnosti za datum poleta. Primarno je predviden 29. avgust, vendar pa lahko raketa, če ji bodo polet preprečile morebitne tehnične težave ali pa slabo vreme, z Zemlje poleti tudi 2. ali 5. septembra.
S pomočjo rakete SLS želi Nasa kapsulo Orion poslati v zanko okoli hrbtne strani Lune, nato pa jo pripeljati nazaj na Zemljo in spustiti v Tihi ocean v bližini Kalifornije. Glavni cilj poskusnega poleta pa je preveriti, ali lahko toplotni ščit na kapsuli preživi vročino pri ponovnem vstopu v Zemljino atmosfero.
Ključni partner ZDA pri prihajajoči misiji je tudi Evropa. "Več kot 10 evropskih držav sodeluje znotraj Evropske vesoljske agencije. To je za nas izjemno pomemben trenutek," je pojasnil Siân Cleaver iz letalskega proizvajalca Airbus.
Evropa upa, da bo njen prispevek k tej in prihodnjim misijam SLS/Orion sčasoma omogočil, da bo del posadke na površini Lune nekoč postal tudi evropski državljan, še poroča BBC.
Medtem ko Nasa razvija SLS, ameriški milijarder Elon Musk v svojem raziskovalno-razvojnem obratu v Teksasu pripravlja še večje vesoljsko plovilo. Svojo velikansko raketo imenuje Starship, pomembno vlogo pa naj bi dobila v prihodnjih misijah Artemis, ko naj bi se povezala z Orionom ter astronavte spustila na površje Lune.
Za razliko od SLS je bila raketa Starship zasnovana tako, da jo je mogoče ponovno uporabiti, zato bi moralo biti plovilo tudi cenejše za uporabo.
KOMENTARJI (368)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.