Označite si naslednji datum: 20. februarja bo nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT v sklopu programa ozaveščanja Varni na internetu priredil okroglo mizo z naslovom Ljubezenske prevare na spletu, na kateri bodo spregovorili Tadej Hren, dolgoletni strokovnjak na področju omrežne in informacijske varnosti, doktor David Modic, gostujoči predavatelj na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter raziskovalec spletnih prevar in računalniške varnosti v računalniškem laboratoriju Univerze v Cambridgeu in Veronika Podgoršek, doktorica znanosti s področja družinske in zakonske terapije ter specializantka iz Objekta relacijske teorije in prakse na Mednarodnem psihoterapevtskem inštitutu v Washingtonu D.C. v ZDA.
Sogovorniki bodo spregovorili o problematiki ljubezenskih prevar na spletu in iskali odgovore na vprašanja, zakaj se na ljubezenske spletne prevare tako zlahka ujamemo, kakšne so njihove značilnosti, kdo so žrtve, s kakšnimi finančnimi in srčnimi posledicami se morajo žrtve soočiti? Poleg odgovorov na vsa ta vprašanja bodo strokovnjaki podali tudi nasvete, kako se prevaram izogniti ali kako pristopiti oziroma pomagati ljudem, ki so žrtve ljubezenskih prevar. Tam bomo tudi mi.
Ljubezen je slepa
Še pred okroglo mizo so na SI-CERTU pripravili nekaj primerov in ’klasičnih’ ljubezenskih prevar, pa tudi glavnih napak, ki jih naredimo, ko ljubezen iščemo na spletu. Ko brskamo po internetu, potrjujemo prijateljstva na družbenih omrežjih, smo sami odgovorni zato, kaj klikamo. Žal je včasih samo en klik dovolj, da zaidemo v težave. In če ne znamo prepoznati nevarnosti ali če nismo dovolj pozorni, se lahko zgodi vsakemu od nas, zato je pomembno da ozaveščamo in o tem govorimo.
Lažni profil šarmantnega osvojevalca ženskih src
Na spletu se tudi v imenu ljubezni dogajajo prevare, ki žrtve čustveno prizadenejo in finančno oškodujejo. Vse se običajno začne na Facebooku, tudi druga družbena omrežja niso izjema. Kako? Dobro organizirana skupina kriminalcev na Facebooku ustvari profil šarmantnega privlačnega moškega, ki ga običajno predstavijo kot zdravnika na misiji, delavca na naftni ploščadi ali vojaka na trenutno aktualnem bojišču, s tragično življenjsko zgodbo. Skoraj pregovorno je ločen, ovdovel, osamljen ali ima majhnega otroka. Za svoje žrtve iščejo osamljene gospe srednjih let, ki jim pošljejo prošnjo za prijateljstvo na družbenih omrežjih. Ko žrtev prošnjo za prijateljstvo potrdi, novi ’prijatelj’ začne s komunikacijo.
Vedno ista zgodba, glavne žrtve pa osamljene ženske srednjih let
Pod pretvezo, da si želi iskreno prijateljstvo in vzpostavitvi čim bolj intimen odnos z ’izbranko’, ji razkrije svojo tragično življenjsko zgodbo, z njo deli tudi fotografije. Vse zato, da ga bo žrtev razumela, se nanj navezala, zaljubila. Po nekaj mesecih, ko vez postane že relativno močna, se šarmantni gospod na svojo damo obrne s prošnjo za nakazilo denarja. Izgovori so lahko različni: enkrat potrebuje denar za zdravljenje otroka, za potovanje domov ali da bi prišel k njej na obisk. Lahko je zgodba obrnjena tudi drugače. Ima veliko denarja, ki bi ga zaradi varnostnih razlogov ali groženj z bombardiranjem vojaškega oporišča želel prenesti na varno, a najprej potrebuje nekaj denarja od žrtve (gospe), da uredi vso birokracijo ali kaj podobnega, prevaro opisujejo na SI-CERTU.
Ni več denarja, ni več ’ljubezni’
Če žrtve ugodijo in denar pošljejo, se to seveda ne konča. Šarmantni gospod potrebuje vedno več in več denarja, hkrati pa z žrtvijo ves čas vzpostavlja še močnejšo čustveno vez, zaradi katere se mu gospe zelo težko uprejo. Tako nakazujejo denar dokler lahko, dokler ne porabijo vseh prihrankov, ki jih imajo. Ko denarja zmanjka, pa se tudi šarmantni prijazni gospod vdre v zemljo. Ostane ranjeno srce gospe, ki je zaupala, verjela, pomagala, za povrh vsega pa ostala še brez prihrankov in dejstvo, denar je izgubljen za vedno. Čustvena stiska postane velika, včasih tudi neznosna, opozarjajo na SI-CERTU.
Tudi moško srce se težko upre
No, dragi možje, če ste se do sedaj nasmihali na račun naivnih dam, pa naj vam povemo, da tudi vi niste imuni na ljubezenske prevare na spletu. Včasih se zgodi, da moški prek različnih portalov spoznajo simpatično dekle, ki se največkrat predstavi, da prihaja iz Rusije. Po večmesečnem dopisovanju in izpovedovanju neskončne ljubezni, želi to rusko dekle končno spoznati svojega princa na belem konju. A ker je sama brez denarja, zaprosi svojo ljubezen, da plača različne stroške: enkrat vizo, drugič letalsko karto, tretjič zdravstveno zavarovanje. Stroškov je vedno več, vse dokler ’princ’ ne preneha s plačevanjem, večna ljubezen pa v trenutku ugasne.
Precej pogostejše izsiljevanje z intimnimi podatki
Druga možnost, ki se za razliko od mladih Rusinj veliko bolj pogosto dogaja, pa je izsiljevanje z intimnimi posnetki. Izsiljevalci ustvarijo lažni profil mlade lepe privlačne mladenke, ki prek družbenih omrežij, najpogosteje sta v rabi Facebook ali Badoo, stopi v stik z žrtvijo in z njo začne zapeljiv pogovor. S koketiranjem in zapeljevanjem hitro vzpostavi oseben odnos in skuša žrtev prepričati k deljenju intimnih fotografij oziroma posnetkov. Ko žrtev enkrat to stori, se takoj za tem začne izsiljevanje. Žrtvi pokažejo posnetek in zagrozijo, da bodo posnetek objavili, če žrtev ne plača odškodnine. In če žrtev enkrat plača, se bo izsiljevanje nadaljevalo in stopnjevalo, pritiski bodo vedno močnejši, zneski pa vedno višji.
To je nekaj najobičajnejših načinov spletnih ljubezenskih prevar, ki so jih zaznali in obravnavali na SI-CERTU. Pomembno je, da smo previdni pri navezovanju stikov – zlasti, ko govorimo o anonimnih stikih na spletu in družbenih omrežjih.
Po toči zvoniti je prepozno
Kaj lahko naredimo, če se ujamemo v ljubezenske spletne prevare? Na žalost ne prav veliko. Bistveno je, da o tem govorimo in na ta način ozavestimo kar največ ljudi, da bodo znali te prevare prepoznati.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.