Decembrska polna luna, tako kot oktobrska in novembrska, je znova superluna. Novembrska je bila rekordna, saj je bila še nekoliko bližje Zemlji kot siceršnje superlune. Pojav je relativno pogost, zgodi pa se, ko je luna na svoji elipsasti orbiti najbližje Zemlji.
Superluno je mogoče opazovati v današnji noči, ko je tudi vrhunec meteorskega roja Geminidov. Žal pa nam vreme ni naklonjeno, saj kaže, da bo oblačno.
Polna luna bo nastopila 14. decembra ob 1.05 po našem času, videti pa bo za okoli 14 odstotkov večja in 30 odstotkov svetlejša. Polna luna nastopi, ko se Zemlja, luna in sonce poravnajo, tako da je Zemlja v sredini.
Kot omenjeno, je nocoj tudi vrhunec vsakoletnega decembrskega meteorskega roja Geminidov, katerih predstavo bo zasenčila luna (no, pa tudi oblaki). Zaradi svetle lune so namreč pogoji za opazovanje meteorjev slabši, saj se zaradi lunine svetlobe slabši utrinki niti ne vidijo. Radiant Geminidov leži v ozvezdju Dvojčkov (Gemini). Geminidi se pojavljajo od 7. decembra do 17. decembra.
Supersonce
Tako kot nastopi superluna, lahko nastopi tudi supersonce. To se zgodi, ko je Zemlja na svoji tirnici najbližje soncu.
Astronomska revija Spika navaja, da bomo super sonca deležni 4. januarja 2017 ob približno 15. uri, ko bo Zemlja od naše zvezde oddaljena le 147.100.998 kilometrov. Ko bo Zemlja v najbolj oddaljeni točki, po podatkih Spike bo to 3. julija 2017, ko bo naš planet od svoje zvezde oddaljen 152 milijonov kilometrov.
Ker je Zemljina orbita skoraj popolna krožnica, se naša oddaljenost od Sonca spreminja le za približno tri odstotke. Razlike naše oko ne more zaznati (velja tudi opozorilo, da v sonce nikar ne glejte brez ustrezne zaščite). Lunina orbita je veliko bolj eliptična, zato se oddaljenost lune od Zemlje spreminja za okoli 14 odstotkov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.