AirCar je hibrid med športnim avtomobilom in zrakoplovom. Opremljen je z BMW-jevim motorjem, poganjajo pa ga običajna pogonska goriva. V dveh minutah in 15 sekundah se lahko iz cestnega avtomobila prelevi v letečega.
Leteči avtomobil slovaškega podjetja Klein Vision je v testnem obdobju nabral kar 70 ur letenja in več kot 200 vzletov in pristankov. Med drugim so z njim junija opravili tudi testni 35-minutni let med slovaškima letališčema Nitra in Bratislava. Slovaška agencija za promet mu je zdaj dodelila potrdilo o plovnosti.
AirCar lahko prevaža dve osebi in doseže hitrosti več kot 160 kilometrov na uro na višini več kot 2500 metrov.
"Certificiranje AirCara odpira vrata za množično proizvodnjo zelo učinkovitega letečega avtomobila. Zdaj je uradno in to je končna potrditev naše sposobnosti, da lahko za vedno spremenimo potovanja na srednje dolge proge," je po poročanju BBC dejal Štefan Klein, ki ga je zasnoval.
V podjetju so za BBC razkrili, da nameravajo v bližnji prihodnosti leteti iz Londona v Pariz.
Klein Vision pa ni edino podjetje, ki razvija vozila, s katerimi se lahko prevažamo po cestah in po zraku. Trikolesnik PAL-V Liberty, ki leti kot žirokopter oziroma avtožiro, že ima dovoljenje za uporabo na cestah v Evropi. Je tudi v postopku pridobivanja potrdila o plovnosti pri Agenciji Evropske unije za varnost v letalstvu.
Boeing je danes sporočil, da bo dodatnih 450 milijonov dolarjev investiral v Wisk. Gre za podjetje iz Kalifornije, ki razvija avtonomne leteče taksije.
AirCar vzleti in pristane kot običajna letala, zato je zanj potrebna pilotska licenca. Številna podjetja pa snujejo avtonomne letalnike, za katere pilot ne bi bil potreben. Takšni letalniki bodo v prihodnosti delovali predvsem kot taksiji.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.