Core Scientific, eno največjih javnih podjetij za kripto rudarjenje v ZDA, je v Teksasu vložilo zahtevo za stečaj. Njihov proces vključuje napajanje podatkovnih centrov po vsej državi, polnih visoko specializiranih računalnikov, ki rešujejo matematične enačbe, da potrdijo transakcije in hkrati ustvarijo nove žetone. Postopek zahteva drago opremo, nekaj tehničnega znanja, predvsem pa veliko električne energije. In slednje je ena glavnih težav družbe.
Tržna kapitalizacija družbe je včeraj do konca trgovanja padla na 78 milijonov dolarjev. Junija 2021 je bila ta številka 4,3 milijarde dolarjev. Vrednost delnice je v zadnjem letu padla za več kot 98 odstotkov, poroča CNBC.
Podjetje sicer še vedno ustvarja pozitiven denarni tok, vendar ta denar ne zadošča za poplačilo dolga za financiranje opreme, je povedala oseba, ki pozna razmere v podjetju. Zato je cilj, da družbe ne bi likvidirali, ampak bi nadaljevala z normalnim delovanjem, medtem ko bi dosegla dogovor s tistimi, ki imajo v rokah dolgove.
Core je medtem že oktobra priznal, da bi imetniki njegovih navadnih delnic lahko utrpeli popolno izgubo svojih naložb, če si kriptobranža ne opomore.
Core, ki v glavnem rudari bitcoin, se spopada s hudimi izgubami, odkar je cena žetona padla z rekordno visoke vrednosti 69.000 ameriških dolarjev novembra 2021 na približno 16.800 ameriških dolarjev (okoli 15.800 evrov), z izgubo vrednosti je povezana večja konkurenca med rudarji, za piko na i pa so poskrbele visoke cene elektrike.
Ob tem je bilance Cora obremenil še stečaj kripto posojilodajalca Celsius, kar je po mnenju strokovnjakov le še en primer učinkov težav, ki se širijo po kriptosektorju.
Core sicer ni edini, ki je v težavah. Compute North, ki zagotavlja storitve gostovanja in infrastrukturo za kripto rudarjenje, je septembra prav tako vložil zahtevo za bankrot po 11. poglavju, drugi rudar, Marathon Digital Holdings, pa je poročal o izpostavljenosti Compute North v višini 80 milijonov dolarjev.
Delnice Arga so padle za 60 odstotkov, potem ko so priznali, da je načrt iskanja strateškega vlagatelja, ki bi prinesel 27 milijonov dolarjev, padel v vodo.
Še en kripto rudar, Greenidge Generation, je avgusta poročal o neto izgubah v višini več kot 100 milijonov dolarjev v drugem četrtletju. Zdaj naj bi se po poročanju Coin Desk pred propadom rešil s prestrukturiranjem dolga, vendar številni menijo, da to še zdaleč ne bo dovolj, da se podjetje obdrži nad vodo.
Po zlomu FTX v težavah še Binance
Medtem po šoku zaradi propada FTX številni denar umikajo tudi z borze Binance, po poročanju nemškega Focusa so v treh dneh dvignili več kot 6 milijard dolarjev.
Čangpeng Zao, vodja Binance, ki je nekaj časa razmišljal o prevzemu FTX, dokler ni opazil lukenj v njihovem poslovanju, je sicer po propadu FTX obljubljal napore v smeri preglednosti. A konkretnih korakov ni bilo, v kriptobranži pa vladata panika in umikanje sredstev. Binance sicer trdi, da so tudi šest milijard lahko izplačali brez težav, kar je nekatere pomirilo, saj so se javne težave FTX začele, ko je platformi zmanjkalo denarja za dvige in so jo morali blokirati.
Vendar pa ni jasno, kako dolgo lahko Binance še izvaja plačila, če se bo trend dvigov nadaljeval. Družba je tudi tarča vse glasnejših kritik. Za začetek, da iz javno dostopnih podatkov sploh ni razvidno, kje je pravni sedež podjetja. Prav tako oblasti v ZDA razmišljajo o vložitvi obtožbe proti platformi zaradi suma pranja denarja in kršitev sankcij.
Ob tem pa niti promet niti dobiček niti denarni tok niso javno vidni. Tako kot FTX ima tudi Binance lastno kripto valuto, vendar ne razkriva, kakšno vlogo ima njena vrednost v celotni bilanci stanja podjetja, čeprav se tako kot pri FTX uporablja tudi za finančne transakcije.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.